Najde se konečně důkaz, který potvrdí, že král Artuš skutečně žil a není jen výplodem mýtů?

Najde se konečně důkaz, který potvrdí, že král Artuš skutečně žil a není jen výplodem mýtů? | zdroj: dailymail.co.uk


Nalezeno rodiště krále Artuše? Archeologové odkryli v Tintagelu královský palác z Artušovy doby

TÉMATA: archeologie | objevy | anglie | středověk | král artuš

user-avatar

Yvonne K.

12. 08. 2016 | 10:15

Archeologové možná objevili rodiště legendárního anglického krále Artuše. V místech středověkého hradu Tintagel v Cornwallu odkryli pozůstatky královského paláce pocházejícího z doby, kdy král Artuš žil.

Hrad Tintagel je všeobecně spojován s artušovskou legendou, částečně i díky objevu břidlicové desky v roce 1998, na níž byl vyrytý nápis “Artognou”. Za místo početí označil útes Tintagel středověký historik Geoffrey z Monmouthu ve svém díle Historia Regum Britanniae (Dějiny britských králů). Monmouth knihu dokončil přibližně v roce 1136, kdy Tintagel, kde byl zmíněný palác objeven, již nebyl obydlený. Vykopávky na TintageluStředověký hrad, který na tomto útesu stojí dodnes, byl vybudován až téměř o sto let později. V knize se píše, že britský král Uther Pendragon strávil na hradu Tintagel milostnou noc s manželkou místního vládce Gorloise, Igrainou, a zplodil s ní Artuše. Do jaké míry se tento příběh zakládá na pravdě, však bylo dlouhá léta diskutabilní. Nedávný objev paláce však artušovský mýtus opět vrací do hry. Podle legend zplodil Artuše britský král Uther Pendragon s manželkou místního vladaře Igrainou.

Jeden metr silné zdi, které zde byly odkryty, byly totiž postaveny někdy mezi 5. a 7. stoletím, tedy zhruba v Artušově době. Ten, kdo za těmito zdmi žil, musel být vysoce postavený a bohatý. Archeologové zde totiž vykopali 150 fragmentů vzácné keramiky a skla, které se na britské ostrovy dostaly z exotických míst. Vše nasvědčuje tomu, že v paláci se pilo víno z Turecka, konzumoval olej z Řecka, používaly nádoby z Francie, římské amfory a fénické nádobí vyrobené až v severní Africe. Vědci se proto domnívají, že palác patřil vládcům starobylého britského království Dumnonie, které kdysi zahrnovalo Devon a části dnešního Cornwallu a Somersetu. Mapa s označením místa nálezu

Tento nález podle mnohých zcela určitě vyvolá debatu o králi Artušovi – o tom, zda skutečně žil a byl spojen s tímto místem. Dosud nebyl nalezen žádný skutečný důkaz potvrzující reálnou existenci tohoto mýtického krále. Nicméně už letos oznámil jeden historik, že našel ztracený Artušův hrob na jednom poli v anglickém hrabství Shropshire.

 

user-avatar

Yvonne K.

12. 08. 2016 | 10:15

Zavří­t reklamu