válkaČeskoslovenskoobjevy

Nalezena hlava egyptské královny, která vládla za svého syna a provdala se za synovce

Nalezena hlava egyptské královny, která vládla za svého syna a provdala se za synovce
Zdroj: ancientpages.com

Archeologové objevili v egyptské Sakkáře 4000 let staré torzo dřevěné sochy, ztělesňující v životní velikosti egyptskou panovnici. Mohlo by se jednat o hlavu královny Ankhesenpepi II., která byla matkou krále Pepiho II. Ten zdědil trůn ve věku šesti let, a Ankhesenpepi II. tak vykonávala vladařské povinnosti za něj.

Yvonne Pokorná 1. listopadu 2017

Hlava má téměř lidské proporce, až na dlouhý krk, který měří kolem 30 centimetrů. Je zajímavá tím, že má uši ozdobené dřevěnými náušnicemi. Není však v dobrém stavu a bude ji třeba restaurovat.

O tom, že 4000 let stará socha představuje Ankhesenpepi II., svědčí i to, že byla nalezena poblíž pyramidy zasvěcené této královně. Ankhesenpepi byla dcerou velmože Chuje z Abydu (Abedžu) a Nebet, první ženské vezírky v Egyptě. Stejně jako její starší sestru ji pojal za manželku faraon Pepi I. Když kolem roku 2350 před naším letopočtem Pepi I. zemřel, Ankhesenpepi se stala regentkou a vládla za svého teprve šestiletého syna, faraona Pepiho II., než dosáhl plnoletosti. Kromě toho se Ankhesenpepi II. provdala za svého synovce Merenrea (syna své sestry a Pepiho I.), což vědci považují za unikátní jev v historii Egypta. Ankhesenpepi a Merenre měli spolu dceru, která se také jmenovala Ankhesenpepi.

Alabastrová soška královny Ankhesenpepi II. se synem, faraonem Pepim II., na klíně

Alabastrová soška královny Ankhesenpepi II. se synem, faraonem Pepim II., na klíně

Podle odborníků byla Ankhesenpepi II. významnou egyptskou královnou, která výrazným způsobem zasahovala do politických záležitostí Egypta. “To vysvětluje, proč je její pyramida tak velká, šlo o první královnu, jejíž pyramida byla uvnitř popsána nápisy,” sdělil generální tajemník nejvyšší rady památek v Egyptě Mostafa Waziri.

Zhruba 2,5 metrů vysoký pyramidion, který byl zakončením obelisku.

Zhruba 2,5 metrů vysoký pyramidion, který byl zakončením obelisku.

Archeologové doufají, že se jim podaří objevit ještě královninu satelitní pyramidu se zbytkem pohřebního komplexu a souborem artefaktů. “Je to slibná lokalita, která by mohla brzy vydat další svá tajemství,” prohlásil Waziri. Nedávno zde archeologové také objevili horní část žulového obelisku (pyramidion), který rovněž pochází z období 6. dynastie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu