válkaČeskoslovenskoobjevy

Nalezen chybějící článek ke Stonehenge! 6500 let starý ekodům stál poblíž slavné stavby

Nalezen chybějící článek ke Stonehenge! 6500 let starý ekodům stál poblíž slavné stavby
Zdroj: telegraph.co.uk
+ 4 fotky+ 5 fotek

Chybějící článek ke Stonehenge, první ekodům na světě – tak archeologové označují objev nejstaršího obydlí, které bylo dosud nalezeno v okolí Stonehenge. Stavba, nad níž by zaplesalo srdce leckterého ekologa, otřásla dřívějšími představami o lidech žijících v období mezolitu, o nichž se doposud soudilo, že žili jako nomádi. Je tak možné, že tento objev přepíše britskou historii.

Irena Gruberová 11. listopadu 2015

Pravěké obydlí bylo objeveno asi 1,6 kilometru od Stonehenge, na archeologickém nalezišti Blick Mead v britském hrabství Wiltshire. Radiouhlíkovou metodou bylo datováno do období 4 336 až 4246 před naším letopočtem, což značí, že je o 1300 let starší než monument Stonehenge. Příbytek stál v bezprostřední blízkosti posvátného pramene z doby kamenné.

Šér archeologického výzkumu David Jacques z Buckinghamské univerzity označil tento nález za nesmírně cenný. Ukazuje totiž, že oblast kolem Stonehenge hrála významnou rol již na úsvitu neolitu, kdy podle dosavadních představ měli být mezolitičtí lidé již vyhlazeni, což vyvolává otázky, zda právě oni nebyli předky těch, kdo později vztyčili menhiry na Salisburské pláni.

„Je to klíčové místo pro určení počátků Británie,“ prohlásil Jacques. Podle něj může způsobit posun ve vědeckém myšlení. „Naznačuje, že Stonehenge má v pozadí příběh a že jsme k němu našli chybějící článek,“ podotkl.

Pozůstatky domu, který "vyrůstal" z kořenů vyvráceného stromu.

Pozůstatky domu, který „vyrůstal“ z kořenů vyvráceného stromu.

Pravěký „ekodům“: zpátky ke kořenům

Pozůstatky nalezeného obydlí ukazují, že bylo vystavěno na základech z kořenů vyvráceného stromu, jehož dřevo bylo použito k vyzdění. Obývací prostor byl zabudován do 2,7 metrů širokého otvoru ve stromu. Hlínou vymazané dřevěné zdi byly obroubeny pazourky a obrovskou, zhruba tři metry širokou jámu po vyvráceném stromě lemovaly dlažební kostky z kamenů, které ze země vyvrhly kořeny. Zdá se, že celý příbytek byl zastřešen kůží ze zvířat. Tím, jak dávní lidé využili přírodních podmínek, dokázali postavit nejstarší dosud známý ekologický dům. V jeho blízkosti stálo ohniště a vše nasvědčuje tomu, že v něm dávní lidé ohřívali kameny, jimiž pak vytápěli dům.

Silnice A303, která vede kolem Stonehenge.

Silnice A303, která vede kolem Stonehenge.

Archeologické naleziště se ocitlo v nebezpečí

Tak zásadní objev je však paradoxně nyní v ohrožení, neboť se má v jeho blízkosti stavět téměř tři kilometry dlouhý tunel, jenž má odlehčit zácpám na rušné A303 silnici. Archeologové se obávají, že tato stavba může nejen poškodit tuto památku, ale zničit i další skrytá tajemství v zemi, která ještě čekají na své objevení. Ve snaze předejít těžko nahraditelným historickým ztrátám proto David Jacques navrhuje, aby byla silnice odkloněna a celá oblast v okolí Stonehenge vyhlášena národním parkem. Také řada anglických organizací na ochranu památek žádá po britské vládě další informace o plánovaném tunelu a vyzývá ji, aby vzala v úvahu význam nalezeného „ekodomu“. Než se tak stane, probíhají v ohrožených místech záchranné archeologické práce ve snaze zde odkrýt a získat co možná nejvíce artefaktů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu