válkaČeskoslovenskoobjevy

Nález starobylých míčků a pálek v Číně posouvá vznik póla hlouběji do minulosti

Nález starobylých míčků a pálek v Číně posouvá vznik póla hlouběji do minulosti
Zdroj: www.china.org.cn
+ 4 fotky+ 5 fotek

Králem sportu i sportem králů bývá často označován kolektivní jezdecký sport zvaný pólo. Hraje jej například vnuk britské královny Alžběty II. princ William. Ještě donedávna se mělo za to, že tato starobylá hra vznikla v Persii v 6. století před naším letopočtem. To však již zřejmě přestává platit.

Irena Gruberová 20. května 2015

Při vykopávkách hrobů v Jang-chaj na severozápadě Číny objevili archeologové tři kožené míčky a osm pálek póla s prodlouženou rukojetí, které mohou být staré 2 400 až 2 800 let. Pokud se jejich stáří potvrdí, znamenalo by to, že se pólo hrálo v Číně o 800 let dříve, než se původně předpokládalo.

Míčky jsou velké jako pěst a vespod mají namalovaný červený křížek. Jsou vyrobeny z ovčí kůže a jejich vnitřek je vycpán kousky kůže a vlny. Pálky s prodlouženými rukojeťmi jsou podobné těm, které se objevovaly na malbách z období dynastie Tang (618-907), kdy bylo pólo v Číně velmi populární, a proto jej umělci tak rádi zobrazovali.

Hráč čínského póla (soška ze 7. století)

Hráč čínského póla (soška ze 7. století)

Jang-chaj je rozsáhlé pohřebiště nalézající se v Tarimské pánvi v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Od roku 1970, kdy zde byly zahájeny vykopávky, se již našlo velké množství zachovalých artefaktů, loni například nejstarší jezdecké kalhoty na světě. Díky suchým podmínkám pouště se v dobrém stavu dochovaly také mumie. Lidé, kteří byli v Jang-chaj pohřbeni, patřili ke kultuře Su-pej-si, žili nomádským způsobem života a živili se pastevectvím. Vynikali v jezdectví, což je je důležitý předpoklad pro úspěch v pólu.

Od začátku, kdy se pólo jako druh sportu objevilo na scéně, jej provozovali hlavně urození členové královských rodin a příslušníci vyšších vrstev, neboť se při hře jezdilo na koni. Zprvu sloužil tento sport k výcviku královských gard a elitních jezdeckých jednotek. V dávných dobách se zápas téměř podobal bitvě se 100 hráči na obou stranách. V moderní době mezi sebou zápasí jen dva čtyřčlenné týmy.

Čínská varianta póla

Čínská varianta póla

Nejznámější událostí z historie tohoto druhu sportu se odehrála v Číně roku 910. Při zápase byl tehdy zabit oblíbený příbuzný císaře A-pao-ťiho. Panovník pak nechal za trest všem zbylým hráčům stít hlavy.

O původu póla vedou historici mezi sebou stále spory a mnozí tvrdí, že jej nelze přesně určit. Tento druh sportu se totiž pěstoval na mnoha místech světa – v Byzanci, Persii, Číně, Japonsku, Indii. Nejstarší písemné záznamy, staré více než 2000 let, naznačují, že tradice póla má mnohem delší ústní tradici, sahající do doby ještě před nástupem Alexandra Velikého k moci.

Nové nálezy míčků a pálek nicméně svědčí o rozkvětu póla v provincii Sin-ťiang. Není to tak dávno, kdy archeologové u města Taškurgan objevili hřiště pro pólo o velikosti 6 600 metrů čtverečních.

Další články

Zavří­t reklamu