válkaČeskoslovenskoobjevy

Nález pěti soch antických bohů a bohyň svědčí o míchání kultur a kultů ve starověké Antiochii

Nález pěti soch antických bohů a bohyň svědčí o míchání kultur a kultů ve starověké Antiochii
Zdroj: hurriyetdailynews.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Turecké město Antiochie vydalo další své starověké poklady. Pět soch a sošek nalezených ve svatyni boha jménem Mēn Askaenos zosobňovalo různé bohy a bohyně z antických dob. S nálezem podobného druhu se archeologové dosud nesetkali.

Yvonne Pokorná 12. prosince 2017

Bohyně Hekaté, Kybelé, Athéna a bozi Mēn a Apolón. Plastiky těchto řecko-římských a anatolských božstev byly nalezeny pěkně pohromadě v jedné jediné svatyni v místech starověkého města Pisidia Antiocheia (Antiochie). Podle šéfa vykopávek Mehmeta Özhanlıho zřejmě společně tvořily kult. Místní anatolský bůh Mēn stál na oltáři uprostřed ostatních bohů, naproti Kybelé a Apolónovi. “Je to poprvé v historii archeologie, kdy jsou tito bohové nalezeni pospolu v jedné prestižní místnosti,” uvedl turecký archeolog. Nález tak přináší velmi důležitá fakta o starověkém náboženství v této oblasti.

Pozůstatky starověkého města Pisidia Antiocheia

Pozůstatky starověkého města Pisidia Antiocheia

Z historie Antiochie

Antiochie byla založena roku 300 př. n. l. Seleukem I. Níkátorem, který byl makedonským důstojníkem Alexandra Velikého. Roku 64 př. n. l. se stala hlavním městem římské provincie Sýrie. Až do pozdní antiky zůstala Antiochie jedním z nejdůležitějších a největších měst římské říše, později po Konstantinopoli druhým největším městem východořímského impéria. Byla zde založena jedna z prvních křesťanských obcí, dokonce právě zde byli podle Skutků apoštolů křesťané tímto jménem poprvé označeni. Působil zde sv. Pavel z Tarsu, jedna z nejdůležitějších biblických postav, jehož zásluhou se začalo mezi pohany šířit křesťanství. Po zániku římské říše sváděli o další osud města letité boje křesťanští a muslimští bojovníci. Město v roce 1097 dobyli během první křížové výpravy křižáci a svoji vládu zde udrželi až do roku 1268, kdy město dobyl mamlúcký sultán Bajbars.

Socha boha Apolóna

Socha boha Apolóna

Nedávné archeologické nálezy

Poslední řada soustavných archeologických vykopávek v probíhá Antiochii od roku 2009. V roce 2013 zde archeologové odkryli stopy po masovém zločinu z dob starověku. Mrtvá lidská těla byla naházena do dvou studní, z nichž jedna se nacházela v římské vile a druhá stála na ulici. V roce 2015 byl nalezen 1800 let starý skalní reliéf zobrazující anděly, jak si berou hrozny z košíku. Ve stejném roce byly v Antiochii objeveny pozůstatky čtvrtého chrámu. Letos se archeologům podařilo identifikovat reliéfy znázorňující gladiátorský zápas, což svědčí o existenci školy pro gladiátory. Archeologové odhalili, že v divadle se vedle uměleckých vystoupení konaly i gladiátorské zápasy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu