válkaČeskoslovenskoobjevy

Nález kostí mamuta ukazuje, že lidé žili v Arktidě už před 45 000 lety

Nález kostí mamuta ukazuje, že lidé žili v Arktidě už před 45 000 lety
Zdroj: dailymail.co.uk

Lidé žili v arktické oblasti už zhruba před 45 000 lety. Ukazuje to nález kostí mamuta, kterého zjevně někdo ulovil. To by znamenalo, že lidé žili v Arktidě mnohem dříve, než se dosud myslelo.

Tomáš Chalupa 18. ledna 2016

Mamuta v podstatě našel jedenáctiletý chlapec, když se procházel na břehu zálivu Jenisej. Ten leží 200 kilometrů od severního pólu. Chlapec našel zmrzlou kost mamuta, archeologové pak dohledali zbyte skeletonu. Na kostech byly stopy po hrotech kopí a šípů, které svědčí o tom, že mamut byl zcela nepochybně napaden a uloven lidmi. Stáří kostí vědci stanovili na 45 000 let. To by znamenalo, že lidé žili v těchto oblastech o 10 000 let dříve, než se dosud soudilo. Nebo alespoň putovali přes tyto zamrzlé pustiny.

Názory na osídlení těchto oblastí se přitom stále mění. Dlouho se mělo za to, že lovecké skupiny živící se mamuty obývaly tyto oblasti před 12 500 lety. V roce 2004 ale vědci přišli s nálezy, které datum obyvatelnosti dálné Sibiře posouvaly o 35 000 let hlouběji do historie. Nález kostí mamuta pak toto datum posunuje o dalších 10 000 let. Už tehdy žili v Arktidě kolem polárního kruhu lidé z loveckých kmenů. Ty byly schopné přes zamrzlý Bweringův průliv dojít až na území Ameriky.

Bezpochyby těmto dávným lidem sloužili mamuti jako hlavní a vydatný zdroj potravy. „Jazyk či játra byly obzvláštními pochoutkami, ale lov kvůli slonovině byl důležitější,“ říká archeolog Vladimir Pitulko z Ruské akademie věd, podle něhož lidé v bezlesé oblasti u pobřeží Karského moře používali slonovinu z mamutích klů jako náhražku dřeva.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu