válkaČeskoslovenskoobjevy

Nález 2 miliony let staré kosti malíčku ukazuje na nový druh pravěkých lidí

Nález 2 miliony let staré kosti malíčku ukazuje na nový druh pravěkých lidí
Zdroj: mysteriousuniverse.com

V Tanzanii našli archeologové kost z lidského malíčku, jejíž stáří odhadují na 2 miliony let. Tím, co vědce ale nejvíc šokuje, je velikost prstu. Naznačuje totiž, že nemohl patřit tehdy žijícímu druhu lidí Homo habilis, ale někomu, kdo byl mnohem větší než tento předchůdce lidí.

Tomáš Chalupa 1. září 2015

Velikost nového druhu člověka musela být dvojnásobná oproti druhu Homo habilis. Homo Habilis měřil jen něco kolem jednoho metru na výšku, zatímco neznámý tvor měl kolem 1,70 metru, což odpovídá výšce dnešního člověka. Před dvěma miliony let to ovšem byl obr. „Ukazuje se, že OH86, jak zatím tomuto druhu říkáme, byl větší než všechny tehdejší druhy lidí. I tvar jeho ruky má „moderní“ vzhled,“ říká vedoucí projektu Manuel Dominguez-Rodrigo. Právě onen vzhled ruky ukazuje na další rozdílnost oproti Homo Habilis. „Netrávil rozhodně celý život na stromech,“ tvrdí Dominguez-Rodrigo.

Nález několika kůstek tak vyvolává celou řadu otázek. Jak se mohl vyvinout druh hominida s takto vyvinutou rukou? Jak to, že jedna vývojová větev dospěla do velikosti obrů, tedy na tehdejší poměry? Na tyto a jiné otázky snad poskytne odpovědi pokračující výzkum v oblasti a především nálezy dalších kostí. Spekulace ovšem vyvstávají už teď. Podle některých mohl tento druh být výsledkem nějakého vnějšího zásahu, možná se lidé vyvinuli z něj, nikoli z rodu Homo Habilis. Ovšem potvrzení těchto teorií je ještě hodně vzdálené, zatím se musí intenzivně hledat další důkazy, že pravěcí obři skutečně existovali.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu