válkaČeskoslovenskoobjevy

Nalepovací „kloboučky“ měly ženy navždy zbavit vypálených ramínek

Nalepovací „kloboučky“ měly ženy navždy zbavit vypálených ramínek
Zdroj: Nina Leen—LIFE/Getty Images
+ 6 fotek+ 7 fotek

"5000 let se oděvy na lidské postavě zavinovaly, uvazovaly, stahovaly, spínaly knoflíčky, špendlíky nebo přezkami. Tento rok se poprvé v historii budou nalepovat,“ hlásil článek z roku 1949 uveřejněný v časopise LIFE. Vynálezce Charles L. Langs totiž vynalezl košíčky, které si mohly ženit nalepovat na prsa.

blondie 11. července 2015

Takovou inovaci by člověk těžko čekal zrovna od inženýra, který pracuje pro automobilový průmysl. Charles Langs pro Cadillac a Ford vyráběl chromované mřížky chladičů aut. Jenže jeho inovátorský duch se neomezil jen na autodíly. Když jednou pozoroval svoji ženu, jak si nervózně popotahuje ramínka u plavek, aby si rovnoměrně opálila záda, dostal geniální nápad. Co kdyby si ženy lepily na prsa košíčky? Navždy by se tak obešly bez ramínek a zadního pásku!

Vynálezce Charles Langs s manželkou, která jej k vynálezu samodržících podprsenek inspirovala.

Vynálezce Charles Langs s manželkou, která jej k vynálezu samodržících podprsenek inspirovala.

Nápad to nebyl až tak převratný, protože podprsenka bez ramínek spatřilo světlo světa už ve 30. letech a obrovské popularitě se těšila o 20 let později, kdy se do módy dostaly večerní šaty bez ramínek. Jenže Langs své košíčky nepojal jako spodní, nýbrž svrchní prádlo, které mohly ženy nosit na plážích, při sportu i při opalování. K realizaci svého nápadu si najal průmyslového chemika Charlese W. Waltona, jehož pověřil úkolem vyrobit takové lepidlo, které košíčky pevně udrží na ženském těle a zároveň pak půjde bezbolestně odstranit, aniž na kůži zanechá jakékoli zbytky. Na svém vynálezu oba muži pracovali čtyři roky, než světu představili Posēs, jak své kulaté, zašpičatělé košíčky olemované kanýrkem nazvali. Slibovali ženám, že se z jejich prsou neodlepí, ani když skočí do vody z třímetrové výšky!

I přes tyto proklamace si však ženy Posēs neoblíbily, ač si s nimi skutečně mohly dokonale opálit celá záda. Jedním z důvodů bylo, že některé ženy byly alergické na lepidlo a jiným se zas zdálo nepohodlné se lepidlem pokaždé natírat. A hlavně – s kloboučky na prsou si ženy připadaly spíše komicky než sexy.

I když se nalepovací košíčky na trhu dlouho neudržely, byly předvojem k dnešním samolepícím podprsenkám. Charles Langs se svým vynálezem zařadil po bok všech „křižáků“, kteří vyhlásili nesmiřitelný boj ženské… pardon, zemské přitažlivosti!

Související články

Další články

Zavří­t reklamu