válkaČeskoslovenskoobjevy

Najdou Italové konečně pravou Monu Lisu?

Najdou Italové konečně pravou Monu Lisu?
Zdroj: mirror.co.uk
+ 4 fotky+ 5 fotek

Záhadný úsměv Mony Lisy vzrušoval milovníky umění po mnoho staletí. Záhadou však zůstává, koho vlastně italský renesanční malíř Leonardo da Vinci portrétoval. O rozluštění této hádanky se již několik let snaží italský umělecký detektiv Silvano Vinceti. Letos v létě opět ohlašoval, že našel kostru malířovy modelky. Bohužel se její identitu se nepodařilo potvrdit a pátrání tak dál pokračuje.

tyrion 4. listopadu 2015

Kdo stál Leonardovi pro obraz Mony Lisy modelem, je do dnešní doby předmětem dohadů. Tradičně se uvádí Lisa Gherardini del Giocondo, žena florentského obchodníka Francesca del Gioconda. Zmiňuje se o ní první Leonardův životopisec Giorgio Vasari. Tento názor zastává i odborník z knihovny německé univerzity v Heidelbergu Armin Schlechter, a to na základě nálezu rukopisné poznámky na okraji knihy florentského úředníka Agostina Vespucciho z října 1503. Ital, který patřil mezi malířovy známé, tehdy napsal, že da Vinci právě pracuje souběžně na třech malbách, z nichž jedna je portrét Lisy del Giocondo.

O životě této šlechtičny víme jen velmi málo. Měla pět dětí a vedla vcelku poklidný, spořádaný život, aniž tušila, že její tvář se stane jednou slavnou a budou se na ni každoročně chodit dívat do Louvru miliony lidí. Když ovdověla, uchýlila se za svou mladší dcerou-jeptiškou Mariettou do kláštera svaté Uršuly ve Florencii. V takzvané Knize mrtvých z klášterního archivu se našel záznam, podle kterého Lisa v klášteře zůstala až do své smrti v roce 1542. Tento fakt přiměl Silvana Vincetiho hledat její dosud nenalezený hrob v klášterní kryptě.

Klášter svaté Uršuly ve Florencii

Klášter svaté Uršuly ve Florencii

Vykopávky byly zahájeny v květnu 2011 a od té doby každé léto Vinceti oznamuje, že konečně našel ostatky da Vinciho múzy. Pokaždé se však tyto zprávy ukáží jako planý poplach. Vinceti se svým týmem sice vykopal tři skupinky kostí, které datovali do období kolem roku 1542, kdy Lisa zemřela, avšak letos v létě přiznali, že podle nich nelze zrekonstruovat ženinu tvář ani potvrdit její totožnost na základě DNA, jak předtím slibovali. Ostatky Lisiných synů, s nimiž chtěli její DNA porovnat, jsou totiž příliš poškozené. „Ostatky dětí, které jsme našli v kostele Nejsvětějšího Zvěstování, poškodily až moc povodně, a nemůžeme proto z nich získat dostatek DNA pro případné srovnávací testy,“ uvedl Vinceti. Přesto je přesvědčen, že kosterní ostatky nalezené pod oltářem s největší pravděpodobností Lise del Giocondo patří. Věří, že za pár let bude možné pomocí pokročilejších technologií její identitu definitivně potvrdit. Vykopávky v klášteře svaté Uršuly však dál pokračují, výzkumníci věří, že najdou další těla na opačné straně oltáře.

Silvano Vinceti věří, že našel kostru Mony Lisy.

Silvano Vinceti věří, že našel kostru Mony Lisy.

Vincetiho aktivity ovšem podrobila zdrcující kritice bioarcheoložka Kristina Killgrove z Univerzity Západní Floridy. Označila je za reklamní trik. „Exhumace Lisy Gherardini a výzkum jejích kostí ukojí naši touhu po osteobiografii slavných lidí z minulosti. A zajisté to Florencii přinese více dolarů od turistů, zvláště pokud půjde kostra na výstavu. Ale ničím podstatným to nepřispěje forenzní vědě, archeologii nebo historii umění. Vincetiho snaha vykopat opravdovou Monu Lisu se nezakládá na metodologii vědeckého výzkumu. Pokračující reportáže o tomto hledání jehly v kupce sena mohou ve veřejnosti vzbudit dojem, že archeologové jen marnotratně plýtvají časem, energií a penězi na výzkum,“ napsala ve svém článku pro Forbes.

Mona Lisa je patrně nejslavnější portrét všech dob.

Mona Lisa je patrně nejslavnější portrét všech dob.

Ostatně i kdyby se podařilo prokázat, že kosti opravdu patří Lise del Giocondo, z Mony Lisy na obraze to záhadný úsměv nesejme. Existují teorie, že Leonardo Da Vinci do ní vtiskl rysy svého učedníka, jenž byl jeho milencem, nebo že jde dokonce o malířův autoportrét coby travestity v ženském přestrojení.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu