válkaČeskoslovenskoobjevy

Nahý Werich v šatně! Takhle se chystal s Voskovcem na představení

Nahý Werich v šatně! Takhle se chystal s Voskovcem na představení

Bravurní slovní humor legendární dvojice komiků Jana Wericha a Jiřího Voskovce se rodil v divadelní šatně. Jak patrno z málo známé fotografie z konce 20. let, vládla v ní tehdy uvolněná atmosféra. Podsaditý Jan Werich se dokonce uvolnil natolik, že se svlékl do naha, a jak ho pán Bůh stvořil, se líčil před zrcadlem. Líčení oběma hercům zabralo dost času, neboť si sami museli na tvář nanést dokonalou masku klauna. Nebyli by to však Werich s Voskovcem, aby čas před zrcadlem nevyužili k vzájemnému vtipkování.

blondie 26. srpna 2014

To dělali už od střední školy, kde se seznámili, a tento společný smysl pro humor a poetickou hravost z nich udělal nerozlučnou přátelskou i uměleckou dvojici V&W.

„V létech 1925 a 26, co studující práv na Karlově univerzitě, jsme pro svou srandu a někdy k obveselení skupiny kamarádů a dívek vyimprovizovali řadu absurdních dialogů,“ vzpomínal později Jiří Voskovec. Z jedné takové improvizace, v níž Werich Voskovcovi nabízel k prodeji hrobku, vzniklo i jejich první představení Vest pocket revue. K překvapení obou autorů se dočkalo ohromujících 245 repríz!

Tento úspěch způsobil, že oba přerušili svá vysokoškolská studia a stali se členy Osvobozeného divadla, kde ve svých hrách vystupovali jako ústřední postavy, které se pletou do děje a často komentují jednání ostatních postav. Nejvíce je proslavily jejich improvizované výstupy před oponou – proslulé forbíny, kvůli kterým lidé chodili na jejich představení opakovaně, neboť se pokaždé měnily. Voskovec s Werichem v nich totiž vtipně glosovali nejaktuálnější dění v Československu i ve světě.

Tyhle jejich slavné dialogy často vznikaly právě v šatně před představením. Tam si komici své nápady načrtli na kus papíru a přilepili je na zrcadlo. Z hesel jako „pes – služka – bernardýn“ pak o pár minut později byli schopni rozvinout na jevišti vtipný dialog se spoustou narážek a slovních hříček.

https://www.youtube.com/watch?v=xluP9lIzBr8?list=PLA342E9225E39B7F8

Další články

Zavří­t reklamu