Bunkr z roku 1936 | zdroj: youtube.com/český rozhlas


Nahlédněte do posledního dochovaného bunkru v jižní Čechách. Proč ho Němci po Mnichovu nezničili?

TÉMATA: vojenské stavby | československo | armáda

user-avatar

Václav Pokorný

30. 09. 2017 | 10:00

Při návštěvě jižních Čech můžete u města Borovany narazit na unikátní vojenský bunkr z roku 1936. Jde o poslední svého druhu dochovanou vojenskou pevnost vnitrozemského charakteru na jihu Čech. Prstenec těchto betonových bunkrů měl chránit nedaleké České Budějovice. Němci tento jediný dochovaný bunkr neodstřelili jen proto, že blízkost železniční trati jim to neumožnila.

Na rozdíl od pohraničního opevnění byly  bunkry ve vnitrozemí německou armádou systematicky ničeny. Odstřelovali je v létě roku 1939, a to z prostého důvodu, že už tehdy počítali s útokem na Polsko a nevěděli, jak se okupované země zachovají. Němcům hrozilo, že porobený český národ při případném povstání bunkry využije. Tomu chtěli zabránit, a tak se až do vypuknutí války snažili všechny bunkry zničit. Ušetřeny byly jenom ty, které z nějakého důvodu odstřelit nešly – nalézaly se většinou u budov, mostů nebo  železnic.

Bunkr u Borovan ještě donedávna patřil  české armádě. Ta ho před pár lety převedla do majetku města Borovan, které vlastní pozemek pod pevností. Město dalo bunkr k dispozici Klubu vojenské historie SOS družstvo Kallich s tím, že jej bude udržovat a pořádat v něm výstavy. Díky členům klubu je objekt upravený, má nový nátěr, obnovené bednění i nové pancéřové uzávěry střílen. K tématickým prohlídkám pro návštěvníky je otevřen několikrát do roka.

 

 

user-avatar

Václav Pokorný

30. 09. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu