válkaČeskoslovenskoobjevy

Nahlédněte do posledního dochovaného bunkru v jižní Čechách. Proč ho Němci po Mnichovu nezničili?

Při návštěvě jižních Čech můžete u města Borovany narazit na unikátní vojenský bunkr z roku 1936. Jde o poslední svého druhu dochovanou vojenskou pevnost vnitrozemského charakteru na jihu Čech. Prstenec těchto betonových bunkrů měl chránit nedaleké České Budějovice. Němci tento jediný dochovaný bunkr neodstřelili jen proto, že blízkost železniční trati jim to neumožnila.

Václav Pokorný 30. září 2017

Na rozdíl od pohraničního opevnění byly bunkry ve vnitrozemí německou armádou systematicky ničeny. Odstřelovali je v létě roku 1939, a to z prostého důvodu, že už tehdy počítali s útokem na Polsko a nevěděli, jak se okupované země zachovají. Němcům hrozilo, že porobený český národ při případném povstání bunkry využije. Tomu chtěli zabránit, a tak se až do vypuknutí války snažili všechny bunkry zničit. Ušetřeny byly jenom ty, které z nějakého důvodu odstřelit nešly – nalézaly se většinou u budov, mostů nebo železnic.

Bunkr u Borovan ještě donedávna patřil české armádě. Ta ho před pár lety převedla do majetku města Borovan, které vlastní pozemek pod pevností. Město dalo bunkr k dispozici Klubu vojenské historie SOS družstvo Kallich s tím, že jej bude udržovat a pořádat v něm výstavy. Díky členům klubu je objekt upravený, má nový nátěr, obnovené bednění i nové pancéřové uzávěry střílen. K tématickým prohlídkám pro návštěvníky je otevřen několikrát do roka.

Další články

Zavří­t reklamu