válkaČeskoslovenskoobjevy

Nahlédněte do kubánských obchodů. Stále tu funguje přídělový systém

Nahlédněte do kubánských obchodů. Stále tu funguje přídělový systém
Zdroj: messynessychic.com
+ 14 fotek+ 15 fotek

Barack Obama sice zrušil sankce, které 50 let dopadaly na Kubu, ale vedení ostrova poněkud opomnělo zrušit přídělový systém zvaný La Libreta, který je na ostrově zavedený rovněž padesát let. Místní obchody tak stále skýtají neutěšený pohled.

Tomáš Chalupa 4. listopadu 2016

Systém La Libreta byl zaveden krátce po revoluci v roce 1962. Vláda rozdala lidem knížečky s potravinovými lístky. Oficiálním zdůvodněním byla snaha, aby všechny rodiny měly základní potraviny. Bohužel už ovšem neměly nic jiného. Například vajec musí stačit 5 na osobu na měsíc. Zajímavé je, že některé potraviny mohou lidé získat jen pro své děti. Je to například mléko, které může dostat v obchodě rodina, pokud má děti mladší sedmi let, nebo pokud je v domácnosti těhotná žena. Pokud nikoho takového doma nemáte, mléko rovněž nemáte.

Samotnou kapitolou je pak to, jakým způsobem vláda díky tomuto systému získává informace o svých obyvatelích a jejich spotřebě. Každý obchodník má totiž seznam rodin a vede si přesné „účetnictví“, kdy komu co prodal. Všechny změny v počtu lidí v rodině se musí hlásit v obchodech. Má to i výhody. Pokud máte narozeniny, dostanete speciální narozeninový příděl rumu nebo piva.

Jinak to samozřejmě v kubánských obchodech vypadá jako v padesátých letech u nás. Regály jsou poloprázdné, velmi často chybí celé skupiny potravin, když konečně přijde nějaké žádané zboží, tvoří se dlouhé fronty. Je potřeba dodat, že toto všechno se týká jen Kubánců. Turisté ve svých hotelích mají hamburgery, pivo a další potraviny v jakémkoliv množství. Zkrátka socialistický experiment se na Kubě nevydařil a živoří jen díky dolarům turistů a ne příliš rozvinutému dovozu z USA.

Další články

Zavří­t reklamu