válkaČeskoslovenskoobjevy

Nahá kráska z filmu Extáze stála u zrodu dnešních navigačních systémů a mobilních sítí

Nahá kráska z filmu Extáze stála u zrodu dnešních navigačních systémů a mobilních sítí
Zdroj: pilloledistoria.it
+ 8 fotek+ 9 fotek

U filmové sexbomby by stěží někdo očekával, že se do historie zapíše i jinak než fyzickými půvaby a milostnými skandály. V případě rakousko-americké herečky Hedy Lamarr se tak však stalo. Kromě toho, že byla vůbec první ženou, která se na stříbrném plátně ukázala nahá, je zřejmě jedinou hollywoodskou herečkou, které se dostalo ocenění za technologický přínos.

blondie 22. srpna 2019

Hedwig Eva Maria Keislerová, jak se Hedy Lamarr původně jmenovala, pocházela z velmi vážené židovské rodiny ve Vídni. Její otec byl zámožný bankéř, matka byla známou pianistkou se šlechtickými kořeny. Rodiče své jediné dítě náležitě hýčkali. Hedy navštěvovala prestižní školy, studovala jazyky, chodila na hodiny baletu i klavíru. Nakonec ji ovšem zlákalo herectví, kvůli němu zanechala studia a odešla do Berlína, do divadelní školy Maxe Reinhardta, kde začínala i jiná německá hvězda Marlen Dietrich.

Gustav Machatý jako první režisér vnesl do kinematografie ženskou nahotu a milostné scény.

Gustav Machatý jako první režisér vnesl do kinematografie ženskou nahotu a milostné scény.

V 19 letech přijímá Hedy nabídku českého režiséra Gustava Machatého na roli v jeho erotickém filmu Extáze. Na tu dobu to byl velmi odvážný snímek. Hedy se v něm jako vůbec první herečka před kamerou svlékla do naha a při milostné scéně předváděla orgasmus. Ačkoli se film pro své umělecké kvality setkal s příznivou dobovou kritikou, pobouřil mnohé moralisty. Diktátoři jako Mussolini a Hitler zakázali film v jejich zemích promítat, příkře jej odsoudil i tehdejší papež Pius XII.

Film se ani trochu nelíbil také hereččinu prvnímu manželovi Friedrichovi Mandlovi, za nějž se Hedy na přání svých rodičů provdala v témže roce. O 13 let starší, bohatý průmyslník na svoji krásnou, mladou ženu velice žárlil a snažil se skoupit všechny kopie Extáze, aby žádný jiný muž nemohl vidět jeho manželku nahou. Jednu z těchto kopií prý vlastnil i Benito Mussolini, ale ani ten mu ji nechtěl prodat.

Hedy nesla s velkou nelibostí nejen to, že na ni Mandl žárlí a drží ji na zámku jak ve vězení, ale jako židovce jí také vadilo, že se paktuje s nacisty. Ve 30. let k nim chodili na večírky bohatí a vlivní lidé včetně Mussoliniho a Hitlera. Protože její muž podnikal ve zbrojařském průmyslu a oběma diktátorům dodával střelivo, byla Hedy svědkem řady debat o vojenské technice. Nikoho z přítomných by tehdy ani ve snu nenapadlo, že tahle půvabná dívka s předstíranou naivitou později získaných poznatků použije při navrhování svého vynálezu, kterým bude chtít porazit nacisty.

Po útěku z Rakouska podepsala herečka smlouvu s filmovou společností MGM a do ukončení filmové kariéry natočila v Hollywoodu 30 filmů.

Po útěku z Rakouska podepsala herečka smlouvu s filmovou společností MGM a do ukončení filmové kariéry natočila v Hollywoodu 30 filmů.

Mezitím v přestrojení za služebnou a celá ověšená šperky uteče v roce 1937 od majetnického manžela do Francie a na dálku se s ním rozvede. Pak zamíří do Hollywoodu. Zaujme totiž filmového producenta Louise B. Mayera, šéfa společnosti Metr-Goldwyn-Mayer. Ten jí nabídne smlouvu a její jméno změní na Hedy Lamarr. V Hollywoodu pak herečka během dalších deseti let natočí celkem 18 filmů a získá status filmové sexbomby. V roce 1937 se její tvář stane předlohou pro Disneyovu Sněhurku, první celovečerní animovaný film pro děti. Za svůj život se stihne šestkrát provdat, porodit tři děti a mít milenecký poměr se spisovatelem Remarquem, majitelem automobilky Fiat Giannim Agnellim i pozdějším americkým prezidentem Johnem F. Keneddym. To však není všechno.

Počátkem druhé světové války se seznámí s avantgardním skladatelem Georgem Antheilem (1900 – 1959), s nímž ji pojí stejné antifašistické smýšlení. Se zájmem také naslouchá, když jí vypráví o své práci. Antheil totiž skládal skladby pro mechanická piana, k jejichž synchronizaci používal papírovou děrovanou pásku. Díky této přenosové soustavě mohlo při představení hrát samo od sebe a zcela synchronně 16 klavírů.

Hedy tenkrát napadlo, že by se stejný princip mohl použít při řešení problému s odposloucháváním a rušením rádiových signálů při navádění torpéd. Antheil s ní na této myšlence začal spolupracovat. Společně navrhli technické řešení, jehož podstatou bylo přelaďování vysílače a přijímače pomocí děrné pásky, kterou George používal při svých mechanických skladbách.

Nákres šifrovacího zařízení u přihlášky patentu z roku 1942

Nákres šifrovacího zařízení u přihlášky patentu z roku 1942

Systém dostal zkratku FHSS (Frequency-hopping Spread Spectrum). Autoři si jej nechali patentovat v roce 1942 a bezplatně jej nabídli americkému námořnictvu, neboť se domnívali, že by mohl sloužit k navádění torpéd. Armáda však dala jejich vynález načas k ledu a až koncem 50. let se k němu vrátila, jen děrné pásky nahradila tranzistory. Poprvé jej použila na podzim roku při blokádě Kuby. Sověti tam chtěli instalovat rakety s atomovými hlavicemi, jimiž by ohrozili USA – s pomocí FHSS jim v tom ale Američané zabránili.

V 80. letech pak americké úřady uvolnily tuto technologii i k civilnímu využití a postupně se její uplatnění dostalo do do téměř všech sfér moderní komunikace, od družicových komunikačních sítí až k navigačnímu systému GPS, satelitnímu vysílání a sítím mobilních telefonů. Hedy Lamarr však z toho neměla žádný zisk ani slávu. Systém, který navrhla, byl důležitý pro armádu, a tedy tajný, nesmělo se o něm proto mluvit. Ocenění se dočkala až v roce 1997, kdy jí mezinárodní organizace Electronic Frontier Foundation udělila cenu za přínos komunikačním technologiím.

Přestože Amerika ji přijala s otevřenou náručí a udělala z ní hvězdu první velikosti, Hedy ji za svůj domov nikdy nepřijala.

Přestože Amerika ji přijala s otevřenou náručí a udělala z ní hvězdu první velikosti, Hedy ji za svůj domov nikdy nepřijala.

Až tedy budete zase volat ze svého mobilu nebo se připojovat k internetu skrze wifi, nezapomeňte, že se o to svým dílem zasloužila také nahá kráska z kultovního českého filmu. Sice kdysi prohlásila, že každá dívka může být okouzlující, stačí jen nehybně stát a tvářit se hloupě, jí samotné to ovšem evidentně nestačilo.

 

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu