válkaČeskoslovenskoobjevy

Nadšenec si postavil bunkr ze starých autobusů

Muž z Kanady měl pocit, že se vláda dostatečně nestará o preventivní bezpečnost občanů v případě jaderné hrozby. Vlastními silami si proto postavil rozsáhlý nukleární kryt.

Simona Knotkova 30. listopadu 2017

Na začátku 80. let sílila studená válka a s ní spojená nukleární hrozba. Strach měl také dnes třiaosmdesátiletý Bruce Beach. Pro pocit většího bezpečí se z Chicaga odstěhoval na kanadský venkov, kde poznal také svou budoucí manželku, o sedm let starší Jean. Na zděděném pozemku si později začal budovat The Ark Two (Druhá archa). Netradičně k tomu využil čtyřicet dva odložených školních autobusů, které zatavil do betonu.

Momentálně se jedná o nejrozsáhlejší soukromý kryt na světě. Na ploše 929 m2 a 4 metry pod zemí se rozkládá komplex, kde se může na několik měsíců ubytovat kolem pětistovky lidí. V bunkru najdete množství potravinových zásob, elektrické generátory, potrubní rozvody, a dokonce i improvizovanou zubní ordinaci. Jen ta jaderná válka stále nepřichází…

„Vždycky jsem říkal, že konec světa nastane za dva roky. Teď říkám za dva týdny, a pokud se mýlím, zase své datum poupravím. Lidi si myslí, že jsem blázen, ale mně to nevadí. Chápu, že na mě svět takto pohlíží,“ tvrdí muž.

Přes tři desetiletí bojuje s úřady, které mu ke stavbě nedaly povolení. Podle Beache se ale jednalo o otázku života a smrti, a jejich zákaz proto nebral na vědomí. Hlavní představitelé požární ochrany jsou oproti němu názoru, že je celá oblast vysoce nebezpečná a veřejnosti musí být nepřístupná.

Za Beachem stojí množství podporovatelů a příznivců. Pro dobrovolníky pořádá pracovní víkendy v bunkru, které jim v případě atomového útoku zaručují jisté místo. V rámci kanadské výstavy The Canadian Survival & Meeting expo si zájemci mohli také celou stavbou projít.

„Když poprvé vejdete do bunkru, je to, jako byste se ocitli na jiné planetě. Pokud jste o něm jenom slyšeli, není to nic v porovnání se skutečnou návštěvou,“ říká jeden z návštěvníků.

Pokud vás projekt zaujal, více o něm se dozvíte na oficiálních stránkách.

Další články

Zavří­t reklamu