válkaČeskoslovenskoobjevy

Nadšenec přivezl z Ruska domů stovky mrtvých Finů, aby je mohli pohřbít

Nadšenec přivezl z Ruska domů stovky mrtvých Finů, aby je mohli pohřbít
Zdroj: warhistoryonline.com

Zimní válka mezi Finskem a Sovětským svazem byla sice okrajovým, ale velmi krvavým konfliktem v rámci druhé světové války. Ismo Mikonen je jedním z těch, kteří pátrají po ostatcích finských vojáků a snaží se je dostat zpět do vlasti, aby mohli být tito hrdinové důstojně pohřbeni.

Tomáš Chalupa 24. května 2019

Mikonen brázdí Rusko už mnoho let a za tu dobu se mu podařilo domů dostat ostatky více než stovky finských vojáků. Jedním z míst, kam se vypravil, bylo i Oněžské jezero. Tam se udála velmi krvavá bitva, a tak není divu, že právě na toto místo přijel Mikonen se svými dvěma ruskými parťáky, vybaveni detektory kovů a dalšími zařízeními. Našli tam na jednom místě desítky padlých vojáků.

Rusko a Finsko v roce 1992 podepsalo dohodu, která umožňuje oběma stranám prohledávat bojiště a odvážet ostatky svých vojáků. Od té doby jich bylo nalezeno nejméně 1200. Odhaduje se, že přímo na bitevních polích leží ještě nejméně 13 tisíc mrtvých vojáků. I Rusové projevili jisté snahy najít své padlé, ale mnohem aktivnější jsou v tomto úsilí Finové.

„Myslím, že za dobu, co tohle dělám, jsem dostal domů ostatky vojáků o velikosti roty,“ říká Mikonen. „Při mém nejúspěšnějším výletě jsem jich našel 20,“ dodává.

Ostatky předává finským úřadům, které provádějí testy DNA a snaží se určit, o koho přesně jde. Pak jsou pohřbíváni ve svých domovských městech. Pokud se je nedaří identifikovat, jsou pohřbívání jako neznámí vojíni na vojenském hřbitově v Lapeenrantě.

„Byli to hrdinové a nesmí být nikdy zapomenuti. To nejmenší, co pro ně můžeme udělat, je snažit se je najít a dostat domů,“ uzavírá Mikonen.

Zimní válka vypukla v roce 1939, když Sovětský svaz napadl Finsko. Finové se urputně bránili v Mannerhaimově linii, řetězci opevnění na Karelské šíji. Sověti byli s velkými ztrátami odraženi a Finové dokonce přešli do protiútoku. Pak ale přisunuli na bojiště čerstvé síly a početní převaha Sovětů nakonec začala hrát zásadní roli. Zimní válka skončila finskou porážkou a Finsko muselo odstoupit velkou část svého území a přistoupit na většinu ruských podmínek. Zanedlouho se ale Finové přidali na stranu hitlerovského Německa, které provedlo invazi do Sovětského svazu. Na severním křídle německých armád působili právě Finové, kteří vyhnali Rusy z dříve obsazených území. Odmítali ale dále postupovat společně s německými armádami. Cílem bylo pouze obnovit vlastní území. Tento konflikt skončil až v roce 1944, kdy obě země uzavřely mír.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu