válkaČeskoslovenskoobjevy

Nadia Comaneciová jako první gymnastka na světě obdržela absolutní desítku. S něčím takovým však na olympiádě v Montrealu nepočítali

+ 3 fotky+ 4 fotky

Před 40 lety, 18. července 1976, přepsala rumunská sportovní gymnastka Nadia Comaneciová olympijské dějiny. Její výkon na bradlech na olympiádě v Montrealu v roce 1976 uhranul rozhodčí natolik, že poprvé udělili nejvyšší možnou známku – desítku. Na takové ohodnocení však panel s číslicemi nebyl tenkrát nastaven.

Yvonne Pokorná 18. července 2016

„Najednou to hrozně zahučelo z tribun, zrovna ve chvíli, kdy jsem si říkala, že by to mohlo být tak 9,90. Otočila jsem se k tabuli a na ní svítilo 1,00. Cože? Pohlédla jsem nechápavě na ostatní z našeho družstva. A pak jsem si uvědomila – je to správně. Tabule nebyla připravená na známku 10,00. Nebylo tam dost místa pro čtyři číslice,” vzpomínala později Comaneciová pro televizi BBC.

Nadia Comaneciová na bradlech

Nadia Comaneciová na bradlech

Desítku na olympijských hrách v Montrealu uviděla Comaneciová ještě šestkrát! Vybojovala celkem pět medailí včetně tří zlatých za víceboj jednotlivkyň, kladinu a bradla. Stala se hvězdou olympiády a coby čtrnáctiletá byla nejmladší zlatou olympioničkou. Ochranka dohlížela, aby zázračné dítě fanoušci neumačkali. „Vše, co jsem od té doby prožila, bylo ovlivněno tím jedním jediným okamžikem,” řekla Comaneciová.

Zprvu Comaneciová nevěřila svým vlastním očím. Na tabuli svítila jen jednička. Ve skutečnosti šlo o desítku.

Zprvu Comaneciová nevěřila svým vlastním očím. Na tabuli svítila jen jednička. Ve skutečnosti šlo o desítku.

V Rumunsku jí její úspěchy vynesly jmenování Hrdinkou socialistické práce. Byla nejmladším Rumunem, který obdržel toto ocenění. Zázračnou Nadiu ukazovali na banketech i při státních návštěvách jako cvičené zvíře a hlídali ji, aby neemigrovala. Jak ale dospívala, začala mít potíže s nadváhou, ztratila kondici, vyšla z formy. Dokonce skončila v nemocnici kvůli požití toxické látky, spekuluje se, že se pokusila spáchat sebevraždu.

Z Nadii Comaneciové se v roce 1976 stala mezinárodní hvězda. Figurovala na titulních stránkách časopisů.

Z Nadii Comaneciové se v roce 1976 stala mezinárodní hvězda. Figurovala na titulních stránkách časopisů.

Krizi však nakonec překonala, podstoupila drastickou dietu a tvrdý, vyčerpávající trénink. Díky tomu zhubla a v roce 1979 vyhrála třetí evropský titul za sebou, což se před ní žádnému gymnastovi ani gymnastce nepodařilo. V témže roce na mistrovství světa po povinných sestavách vedla, ale byla hospitalizována kvůli otravě krve z rány na zápěstí. Navzdory zákazům lékařů opustila nemocnici a soutěžila na kladině, kde byla ohodnocena známkou 9,95. Její výkon pomohl Rumunkám získat první týmovou zlatou medaili. Další dvě zlaté a dvě stříbrné pak vybojovala na OH 1980 v Moskvě. Krátce po těchto hrách ukončila ve svých dvaceti letech sportovní kariéru. V listopadu 1989 uprchla za dramatických okolností z Rumunska a usadila se ve Spojených státech. Dodnes je považována za jednu z největších atletek 20. století a jednu z největších světových gymnastek všech dob.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu