Podivné

Podivné "lesy" na Marsu jsou ve zkutečnosti tající zmrzlé duny | zdroj: dailymail.co.uk


Nádherný les na Marsu jsou ve skutečnosti písečné duny, ale jiné než na Zemi

TÉMATA: mars | vesmír | fotografie

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 12. 2015 | 12:45

NASA odhalila snímek podivuhodných černých pruhů na povrchu Marsu. Ze všeho nejvíce připomínají les. Ve skutečnosti jsou to ale písečné útvary, jistý druh dun, který na Zemi rozhodně neuvidíte.

Duny jsou zmrzlé a pokryté jinovatkou. Není to tedy poušť, ale spíše zmrzlá tundra plná písku. Je narůžovělá, protože v době, kdy byl snímek pořízen, se Slunce naplno opíralo do povrchu Marsu a námraza tála. Snímek není žádná novinka, byl pořízen už v roce 2008. Vozítko Curiosity má nyní odhalit více o tom, jak tyto zmrzlé duny fungují. Curiosity poslala už na Zemi několik nových snímků, které ukazují, že povrch místa je nyní černý.

"Tyto duny jsou zcela jiné a mají jinou texturu než pozemské duny. jejich vlny jsou mnohem větší, než je tomu u dun na zemi. Zatím nevíme proč. Je to naše první možnost je skutečně pozorovat," říká Nathan Bridges z univerzity Johna Hopkinse. Jak dodává, zřejmě to celé bude nějak souviset s nízkou gravitací a silnými větry. Více by mohly ukázat matematické modely a simulace celého procesu.

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 12. 2015 | 12:45

Zavří­t reklamu