válkaČeskoslovenskoobjevy

Nádherný byt švédské filmové ikony Grety Garbo je poprvé na prodej! Nahlédněte dovnitř

Newyorský byt jedné z nejslavnějších hereček všech dob, Grety Garbo, se vůbec poprvé prodává. Luxusní apartmá, v němž hvězda 20. a 30. let žila až do své smrti v roce 1990, se nachází v téměř nezměněném stavu, informoval list The New York Times.

Yvonne Pokorná 23. května 2017

Byt v klidné části Manhattanu s vyhlídkou na East River je v pátém patře 14podlažní budovy z roku 1927, má soukromý výtah a sedm místností. Greta Garbo si jej zakoupila v roce 1953, kdy jí už táhlo na padesát a zcela opustila svět filmového plátna. Právě toto místo jí umožnilo, aby se důsledně vyhýbala veřejnosti, neposkytovala rozhovory a odmítala pozvánky na večírky.

“Zalíbily se jí tři rozlehlé ložnice se třemi koupelnami s výhledem na řeku East River, neboť proplouvající lodě jí připomínaly její milovaný, rodný Stockholm,” uvedla prodávající agentura.

Ložnice s knihovnou. Foto: Halstead Property, LLC

Ložnice s knihovnou. Foto: Halstead Property, LLC

Jak herečka sama přiznala, nebylo pro ni snadné tento byt získat, protože majitelé neměli v lásce herečky. V devátém patře však bydleli její přátelé George a Valentina Schleeovi a zřejmě ti ve prospěch herečky „zalobovali“.

Třípokojový byt o rozloze 365 metrů čtverečních zůstal z velké části v původním stavu, jak si jej kdysi Greta zařídila. Její dědicové z bytu odstranili pouze některé dekorace a osobní věci umělkyně a nechali zrekonstruovat koupelnu a kuchyň. Naopak obě ložnice a obývací pokoj zachovávají design, který si sama herečka vybrala, takže můžete vidět, jaké byly její oblíbené motivy.

Obývacímu pokoji dominují tři knihovny, které zapadají do celkového obložení stěn borovým dřevem, ladění místnosti (i ostatních pokojů) je v kombinaci zelené a růžové barvy, na některých místech přechází až do fialova. Velká okna prostor provzdušňují a umožňují nádherný výhled na okolní město a řeku East River.

Součástí vybavení bytu jsou i obrazy na stěnách, jež představují zbytky úžasné sbírky výtvarného umění, která za života herečky zahrnovala i díla Renoira, Kandinského či Bonnarda.

Každý z trojice soukromých pokojů má svou vlastní koupelnu, okna směrovaná na východ, z každého je hezký výhled na řeku. V jedné z ložnic lze objevit příjemné, bohatě polstrované křeslo na čtení, v další pak i knihovnu velkorysých rozměrů (tento pokoj prý ovšem sama umělkyně používala především jako šatnu).

Související články

Další články

Zavří­t reklamu