válkaČeskoslovenskoobjevy

Nádherné mozaiky odkrývají prastará tajemství ztraceného římského města Ucetie

Nádherné mozaiky odkrývají prastará tajemství ztraceného římského města Ucetie
Zdroj: mysticalraven.com
+ 6 fotek+ 7 fotek

O tom, že ve starověku existovalo římské město jménem Ucetia, se dlouho dobu sice vědělo z nápisu na jedné stéle, jenže se nenašly nikde žádné stopy, které by jeho existenci potvrdily. Nedávno však francouzští archeologové narazili na pozůstatky starobylých budov u moderního města Uzès poblíž Nîmes. To, co zde objevili, jim vyrazilo dech.

Yvonne Pokorná 20. dubna 2017

Nádherné dlaždicové mozaiky odkryli archeologové při průzkumu stavebního místa, kde se má stavět nová škola s jídelnou. Byly součástí velké budovy, lemované sloupořadím, se čtyřmi propojenými místnostmi. Není známo, zda se jednalo o veřejnou budovu či soukromou rezidenci. Budova se používala do konce 1. století a pak byla několikrát přestavěna. Mozaikové podlahy se časem poškodily a nikdy nebyly opraveny.

Mozaika s mandalou uprostřed

Mozaika s mandalou uprostřed

Podle Phillippa Cayna, šéfa francouzského archeologického týmu, mozaiky ohromují nejen svými rozměry a výzdobou s geometrickými a zvířecími motivy, ale i svou neobyčejnou zachovalostí. Složitě zdobené mozaiky sice byly mezi Římany v době 1. a 2. století našeho letopočtu běžné, ale tyhle překvapují tím, že jsou o 200 let starší. Vědci je datují do 2. až 1. století před Kristem, tedy do doby, kdy Římané dobyli Zaalpskou Galii, obývanou Kelty.

Pohled na staveniště, kde probíhá archeologický průzkum

Pohled na staveniště, kde probíhá archeologický průzkum

Ucetia byla galo-románským oppidem, kde lidé žili od 1. století před Kristem až do 3. či 4. století našeho letopočtu, než město opustili. Důvod, proč odtud odešli, však zůstává pro vědce tajemstvím. Jisté však je, že sídliště bylo znovu osídleno ve 4. až 7. století. Archeologové tu našli také pár ruin ze středověku.

Průzkum bude v prostoru staveniště pokračovat až do konce letošního roku a archeologové doufají, že se o dlouho pohřešovaném městě Ucetii dozví víc.

Další články

Zavří­t reklamu