Formalistně dokonalé fotky manželů Becherových

Formalistně dokonalé fotky manželů Becherových | zdroj: amusingplanet.com


Nádherné industriální fotky manželů Becherových

TÉMATA: fotografie | německo | architektura

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 01. 2020 | 11:00

Za 40 let nafotili manželé Bernd a Hilla Becherovi několik tisíc fotek. Všechny byly zaměřeny na industriální budovy v Evropě a Severní Americe. Oba fotografové viděli krásu tam, kde ji drtivá většina lidí přehlížela.

Jejich oblíbenými objekty byly vodojemy, sila, bunkry, plynové zásobníky, rafinerie, těžařská zařízení a další industriální stavby a zařízení. Každou budovu fotili až s obsesivní formalistní dokonalostí tak, aby zachytili její podstatu a parametry. Jejich přístup se stal domininantním směrem v oblasti tohoto typu fotografie a umění. Mnoho staveb, které takto zachytili, už dnes neexistuje, takže jejich portfolio fotografií je vlastně jakousi kronikou zašlých časů.

Bernd a Hilla se potkali už jako studenti na umělecké akademii v Düsseldorfu. Brzy poté, co se dali dohromady, spolu začali fotit industriální stavby v Německu, zejména v Ruhrské pánvi, odkud pocházeli Berndovi rodiče. Později fotografovali také ve Velké Británii, Francii, Belgii a nakonec i ve Spojených státech.

Své snímky pořizovali podobně, jako se fotí rostliny do odborných botanických katalogů. Důležité je fotit stále stejně, podle jednoho systému tak, aby byly zachyceny proporce budovy. Becherovi také přispěli k tomu, že mnoho staveb bylo prohlášeno za architektonickou památku a byly zachovány pro příští generace. Becher učí fotografii na umělecké škole v Düsseldorfu, kde předává své znalosti dalším mladým fotografům.

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 01. 2020 | 11:00

Zavří­t reklamu