Sněhové vločky jsou „maličké zázraky nekonečné krásy“, na světě s největší pravděpodobností nenajdete dvě naprosto stejné.

Sněhové vločky jsou „maličké zázraky nekonečné krásy“, na světě s největší pravděpodobností nenajdete dvě naprosto stejné. | zdroj: Profimedia.cz


Nádhera a pomíjivost sněhových vloček

TÉMATA: divy přírody | voda | atmosféra

user-avatar

Yvonne K.

11. 12. 2016 | 11:00

Když padají, řidiči nadávají, děti se radují, ale všimli jste si někdy, jak jsou sněhové vločky originální? Než se zbortí jejich struktura, je jen málo času je vyfotografovat. Výsledek však stojí za to.

Sněhová vločka (ledový dendrit) je forma pevného skupenství vody. Ledové dendrity vznikají v atmosféře, kde se vytváří i jejich tvar. Ten určuje teplota, za které vznikají. 

Existují dvě převládající vysvětlení symetrického tvaru vloček. Mohl by být způsoben "komunikací" nebo "přenosem informací" mezi rameny vločky: růst jednoho ramene ovlivní růst ramen ostatních. Fyzikálním vysvětlením takové komunikace by mohlo být povrchové napětí nebo fonony. Druhé vysvětlení tvrdí, že v měřítku jedné vznikající sněhové vločky panují téměř stejné fyzikální podmínky a souměrnost vločky je jejich výsledkem.

Japonský spisovatel Masaru Emoto napsal několik knih o tom, že komplexnost vločky může souviset s jakousi neurčitou pozitivní vibrací nebo energií prostředí, ve kterém se vločka vytvoří.

 

user-avatar

Yvonne K.

11. 12. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu