válkaČeskoslovenskoobjevy

Nacistický vrah žil spokojeně a sbíral funkce, spravedlnost na něj nedosáhla

Nacistický vrah žil spokojeně a sbíral funkce, spravedlnost na něj nedosáhla
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Heinz Reinefarth byl dlouho považován za válečného hrdinu, který sice bojoval na špatné straně barikády, ale v podstatě jen sloužil své zemi. Dnes je ale považován za válečného zločince a vraha.

Tomáš Chalupa 12. června 2019

Narodil se 26. prosince roku 1903 v pruském Gnesenu. Na jenské univerzitě se před válkou věnoval studiu práv a v tomtéž městě pak působil jako soudce. K německé armádě se přidal jako dobrovolník. V polské kampani si vydobyl vyznamenání v podobě železného kříže 2. třídy. Ve francouzském tažení získal dokonce rytířský kříž. V roce 1942 už měl hodnost Brigadenführera. Působil jako generální inspektor v Protektorátu. Pak byl převelen do Berlína, kde pracoval u říšské policie. Odtud byl přesunut jako velitel policie do polského okresu Reichsgau Wartheland.

Jedním z jeho úkolů bylo i potlačení Varšavského povstání v roce 1944. To se mu také podařilo a do Berlína hlásil: „Máme víc zajatých Poláků než munice, kterou bychom je zastřelili.“ Jeho vojska si počínala při bojích s povstalci krutě, vyvraždila například jednu povstaleckou provizorní nemocnici. Mnoho zajatců bylo zastřeleno.

Po potlačení povstání byl Reinefarth povýšen a postaven do velení XVIII. sboru SS ležícího na Odře. Jeho hlavním úkolem bylo bránit Kostřín před Rudou armádou. V tomto úkolu však selhal, navíc odmítl Hitlerův přímý rozkaz, aby město bylo bráněno do posledního muže, a místo toho ustoupil. Za to na něj padl vůdcův hněv a také přišel rozkaz k jeho okamžitému zatčení. Pak proběhl rychlý válečný soud, který jej odsoudil k smrti. Jenže místo popravy se Reinefarth zase vrátil zpět k velení sboru, kterému velel až do konce války.

Poláci po válce požadovali jeho vydání. Místo toho jej ale použili spojenci v norimberském tribunálu jako svědka proti hlavním představitelům Třetí říše, kteří seděli na lavici obžalovaných. Nakonec byl obžalován i sám Reinefarth, ale ve složitém soudním sporu byl očištěn, protože nebyly shromážděny důkazy o jeho vině. Nebyl usvědčen ani z genocidy, ani poprav zajatců či povstalců.

A od té doby žil spokojeným životem v Německu a sbíral pocty a funkce. Stal se starostou obce Westerland na ostrově Sylt, později byl dokonce zvolen do zemského sněmu Šlesvicka-Holštýnska. V důchodu mu byla přiznána jako vojenskému vysloužilci generálská penze. Jeho zločiny byly v té době zapomenuty a Reinefarth byl považován za válečného hrdinu. Až do jeho smrti v roce 1979 se o jeho zločinech nemluvilo, přes snahu polské strany o jeho vydání před polský soud. Dnes jsou ale historické prameny nezvratné a je jisté, že Reinefarth se při potlačování Varšavského povstání dopustil válečných zločinů. Spravedlnost na něj bohužel nedosáhla.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu