válkaČeskoslovenskoobjevy

Nacistický obří vysílač Goliath vysílal zprávy ponořeným ponorkám

Nacistický obří vysílač Goliath vysílal zprávy ponořeným ponorkám
Zdroj: amusingplanet.com

Komunikace s ponorkami je vždy složitá věc, protože radiové vlny špatně pronikají slanou vodou. Obvyklým postupem proto vždy bylo vynoření se na hladinu kvůli přijetí a odvysílání radiových zpráv. Obří německý vysílač Goliath ale dokázal vysílat zprávy ponořeným ponorkám.

Tomáš Chalupa 29. listopadu 2019

Inženýři totiž přišli na to, že radiové vlny o velmi nízké frekvenci pouhých desítek kilohertzů nebo ještě méně, jsou schopny proniknout slanou vodou až do hloubky několika metrů. Stačilo tedy přijímače přeladit na novou frekvenci a ponorky mohly komunikovat s pobřežní základnou, i když byly ponořené. Problém na straně ponorky byl vyřešen, horší to bylo s anténou na zemi. Ta totiž musela být skutečně obří. Platí totiž jednoduchá úměra, že čím nižší jsou vlnové délky, tím větší musí být anténa schopná tyto vlny přijímat a vysílat.

Pro komunikaci na vlnové délce 30KHz byla potřebná anténa o délce několika kilometrů. Němci takovou jednu postavili u města Kelbe an der Milde v Sasku-Anhaltsku. Příhodně jí pojmenovali Goliath. Umožňovala příjem a vysílání radiových vln o délce 15-25KHz a dokázala tak komunikovat s německými ponorkami prakticky kdekoliv, i pokud byly ponořené až do hloubky 20 metrů. Goliath byl nejvýkonnější vysílač své doby.

Goliath se skládal ze tří deštníkových antén, které skutečně měly při pohledu seshora tvar deštníku. Součástí konstrukce byly 210 metrů vysoké sloupy rozmístěné pro změnu do tvaru trojúhelníku. Od těchto sloupů vedly podzemní kabely v celkové délce 350 km. Celkově měla anténa velmi dobrou účinnost a Němci mohli být na svůj výtvor hrdí.

Po válce anténu rozebrali Sověti, naložili do beden a přepravili do Ruska. Tam ji celou kompletně znovu sestavili u obce Nižnij Novgorod. Dodnes ji používá ruské námořnictvo pro komunikaci se svými ponorkami po celém světě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu