Muzeum nacismu na hradě Wewelsburg je opět otevřeno.

Muzeum nacismu na hradě Wewelsburg je opět otevřeno. | zdroj: warhistoryonline.com


Nacistický mystický hrad Wewelsburg se otevírá pro veřejnost

TÉMATA: německo | nacismus | památky

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 01. 2016 | 17:00

Heinrich Himmler a jeho SS byli doslova posedlí mysticismem a okultismem. Jako své hlavní sídlo proto zvolili hrad Wewelsburg, který Himmler přirovnával k bájnému Kamelotu a nechal ho naplnit nejrůznějšími okultními předměty. Nyní se toto esesácké doupě otevírá veřejnosti.

Hrad sloužil jako místo odpočinku pro zasloužilé vysoké vůdce SS, uzavíraly se zde také sňatky příslušníků SS. Pořádaly se zde nejrůznější okultní seance, sám Himmler se jich někdy účastnil oblečen do úboru jako středověký princ. Na stěnách visely dýky, meče a nejrůznější další předměty, symbolizující sepětí s historií a odkazující na středověk. Součástí objektu byla také obrovská knihovna a množství studoven. I jejich názvy ukazují na posedlost středověkem: král Artuš, Kryštof Kolumbus, král Jindřich nebo Richard Lví Srdce.

Himmler hodlal přestavět celý hrad na ohromnou pevnost, jakýsi středobod nacistického duchovního života. Sám Hitler o něm mluvil jako o budoucím novém Jeruzalému. Celé okolí hradu mělo být přeměněno podle Himmlerových představ. Místní lidé měli být vystěhováni z vesnic a měl zde vzniknout odpočinkový resort pro důstojníky SS. Jenže všechny plány byly extrémně drahé, a jak se válečné štěstí otáčelo k Německu zády, Hitler odmítal uvolnit gigantické finanční prostředky na další stavební úpravy hradu. I tak je ale nacistické sídlo velkolepé. 

Z hradu je dnes muzeum nacismu. Jeho oprava stála 203 milionů korun. Bylo však v posledním roce uzavřeno, protože procházelo rekonstrukcí. Nyní se jeho brány znovu otevírají pro veřejnost i s dalšími nově zpřístupněnými prostorami. Ovšem muzeum je stále terčem mnoha kritiků, kteří tvrdí, že nic takového nikdy nemělo vzniknout. Pokud se do muzea chcete přesto podívat, je otevřeno denně od 10 do 18 hodin. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 01. 2016 | 17:00

Zavří­t reklamu