válkaČeskoslovenskoobjevy

Nacistická protiletadlová věž se přemění na hotel

Nacistická protiletadlová věž se přemění na hotel
Zdroj: warhistoryonline.com

Nacisté stavěli velké protiletadlové komplexy, které v sobě ukrývaly nejen mohutné zbraně, ale také stovky pokojů a místností. Jedna z těchto věží stojí v hamburské čtvrti Sankt Pauli a síť hotelů NH Hotels ji chce přeměnit na luxusní resort Hilldegarden.

Tomáš Chalupa 6. listopadu 2019

Bunkr měl sloužit za války jako ochrana pro 30 000 obyvatel a měl poskytovat silnou palebnou ochranu před nepřátelskými letadly. Byl postaven za pouhých 300 dní a pracovalo na něm 1000 nuceně nasazených dělníků z celé říše.

V roce 2021 se má bunkr otevřít jako NH Hotel a přivítat první návštěvníky. Uvnitř bude 136 pokojů, bar, restaurace a další věci, které patří k vybavenosti luxusních hotelů. Má být také prostorem pro kulturní, společenské či sportovní akce.

Bunkr, který vévodí siluetě Sankt Pauli, po válce připadl městu Hamburk společně s tisícovkou dalších bunkrů v katastru města. Tento je z nich jednoznačně největší. Flakturm IV, jak se za války nazýval, má na výšku 75 metrů a tvoří nepřehlédnutelnou dominantu. Jeho stěny jsou tlusté 3,5 metru. Jako úkryt fungoval dobře, v roce 1943 při jednom náletu skutečně pojal 25 tisíc lidí. Bomby ho zničit nedokázaly. Ale jeho druhý účel, kterým bylo sestřelování letadel, plnil o poznání hůře.

Bunkr chtěla samospráva po válce zničit, ale ukázalo se, že by na jeho demolici bylo potřeba tak velké množství výbušnin, že hrozilo zničení i okolních domů. Bunkr proto zůstal stát. Na jeho nejvyšším patře se dnes pořádají občas house party, protože je odtud skvělý výhled a tlusté zdi jej činí prakticky zvukotěsným. V přízemí je hudební obchod, je zde také galerie a několik umělců má v budově své kanceláře.

Jak bude Hilldegarden vypadat po otevření, je možné si prohlédnout zatím jen na vizualizacích. Z nich je patrné, že samotná budova příliš velkou proměnou neprojde, ovšem zcela jiná bude střešní část, která bude tvořit terasy plné stromů a zeleně.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu