Holokaust nebyl, Židé nebyli plynováni ani zabíjeni, to hlásala tato na první pohled milá paní, ve skutečnosti zapálená nacistka

Holokaust nebyl, Židé nebyli plynováni ani zabíjeni, to hlásala tato na první pohled milá paní, ve skutečnosti zapálená nacistka | zdroj: allthatsinteresting.com


Nacistická babička Ursula Haverbecková popírala holokaust, do vězení nastoupila letos

TÉMATA: nacismus | ženy | senioři | holokaust

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 12. 2018 | 09:00

Ursula Haverbecková byla manželkou nacistického pohlavára Wernera Georga Haverbecka. Vždy popírala existenci holokaustu, za což si vysloužila přízeň neonacistických skupin a také přezdívku nacistická babička.

S Haverbeckem se seznámila až po druhé světové válce, v 60. letech. Věděla o tom, že její manžel byl aktivní zapálený nacista, významný člen strany, který i po skončení druhé světové války zakládal nejrůznější organizace na pomoc bývalým nacistům. A moc se jí líbilo, co její manžel dělal.

Společně proto založili už v roce 1963 organizaci se vznešeným názvem Collegium Humanum. Pod tímto latinským názvem se skrývala instituce hlásající nacistické ideje a pohled na svět. Cílem organizace také bylo popírání nebo zpochybňování nacistických zločinů  včetně holokaustu.

Haverbecková vždy razila známé neonacistické teze, že Osvětim a další koncentrační tábory nebyly vyhlazovací, ale pouze pracovní zařízení. Cílem nebylo Židy a další vězně usmrcovat, ale pouze je přinutit pracovat pro válečné hospodářství země. K úmrtím docházelo náhodou a zabíjení nebylo nijak organizováno nebo plánováno. V německém právním řádu jde o klasický případ trestného činu popírání holokaustu.

Haverbecková se svými postoji a názory nikdy netajila, naopak využila každou příležitost k tomu, aby je prezentovala veřejně. Holokaust nikdy nebyl, opakovala stále dokola komukoliv, kdo byl ochoten naslouchat. A takových se našlo mnoho, většinou to ale byli zapálení neonacisté nebo pravicoví extrémisté.

Je zarážející, že její organizace byla úřady zakázána až v roce 2008, tedy více než po dvaceti letech existence. Od počátku přitom bylo jasné, že jde o pokračovatele a propagátory nacistické myšlenky. Haverbecková byla aktivní i po smrti svého manžela, podporovala finančně i morálně nejrůznější nacistické spolky bez ohledu na to, že jí hrozilo vězení.

Její aktivity se s věkem stále stupňovaly. Vydávala magazín plný lží o holokaustu. Židé prý nebyli plynováni, plynové komory vůbec neexistovaly. Zemřelo prý jen něco kolem 300 tisíc Židů, nikoliv 11 milionů. Psala i politikům, starostovi města Detmoldu Reineru Hellerovi dokonce připíchla vzkaz na dveře. To už bylo trochu moc a Haverbecková začala mít problémy se zákonem.

Haverbecková byla odsouzena v roce 2016 k 10 měsícům vězení za popírání holokaustu. To jí bylo osmdesát let. K tomuto trestu se rychle přidaly další, za podobné přečiny, takže z toho byly nakonec dva roky nepodmíněně. Haverbecková se sice snažila odvolávat a poukazovat na svůj vysoký věk, ale to jí nepomohlo. Byla odvezena do vězení v květnu tohoto roku, a nastoupila tak svůj dvouletý trest.

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 12. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu