válkaČeskoslovenskoobjevy

Nacistická babička Ursula Haverbecková popírala holokaust, do vězení nastoupila letos

Nacistická babička Ursula Haverbecková popírala holokaust, do vězení nastoupila letos
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Ursula Haverbecková byla manželkou nacistického pohlavára Wernera Georga Haverbecka. Vždy popírala existenci holokaustu, za což si vysloužila přízeň neonacistických skupin a také přezdívku nacistická babička.

Tomáš Chalupa 17. prosince 2018

S Haverbeckem se seznámila až po druhé světové válce, v 60. letech. Věděla o tom, že její manžel byl aktivní zapálený nacista, významný člen strany, který i po skončení druhé světové války zakládal nejrůznější organizace na pomoc bývalým nacistům. A moc se jí líbilo, co její manžel dělal.

Společně proto založili už v roce 1963 organizaci se vznešeným názvem Collegium Humanum. Pod tímto latinským názvem se skrývala instituce hlásající nacistické ideje a pohled na svět. Cílem organizace také bylo popírání nebo zpochybňování nacistických zločinů včetně holokaustu.

Haverbecková vždy razila známé neonacistické teze, že Osvětim a další koncentrační tábory nebyly vyhlazovací, ale pouze pracovní zařízení. Cílem nebylo Židy a další vězně usmrcovat, ale pouze je přinutit pracovat pro válečné hospodářství země. K úmrtím docházelo náhodou a zabíjení nebylo nijak organizováno nebo plánováno. V německém právním řádu jde o klasický případ trestného činu popírání holokaustu.

Haverbecková se svými postoji a názory nikdy netajila, naopak využila každou příležitost k tomu, aby je prezentovala veřejně. Holokaust nikdy nebyl, opakovala stále dokola komukoliv, kdo byl ochoten naslouchat. A takových se našlo mnoho, většinou to ale byli zapálení neonacisté nebo pravicoví extrémisté.

Je zarážející, že její organizace byla úřady zakázána až v roce 2008, tedy více než po dvaceti letech existence. Od počátku přitom bylo jasné, že jde o pokračovatele a propagátory nacistické myšlenky. Haverbecková byla aktivní i po smrti svého manžela, podporovala finančně i morálně nejrůznější nacistické spolky bez ohledu na to, že jí hrozilo vězení.

Její aktivity se s věkem stále stupňovaly. Vydávala magazín plný lží o holokaustu. Židé prý nebyli plynováni, plynové komory vůbec neexistovaly. Zemřelo prý jen něco kolem 300 tisíc Židů, nikoliv 11 milionů. Psala i politikům, starostovi města Detmoldu Reineru Hellerovi dokonce připíchla vzkaz na dveře. To už bylo trochu moc a Haverbecková začala mít problémy se zákonem.

Haverbecková byla odsouzena v roce 2016 k 10 měsícům vězení za popírání holokaustu. To jí bylo osmdesát let. K tomuto trestu se rychle přidaly další, za podobné přečiny, takže z toho byly nakonec dva roky nepodmíněně. Haverbecková se sice snažila odvolávat a poukazovat na svůj vysoký věk, ale to jí nepomohlo. Byla odvezena do vězení v květnu tohoto roku, a nastoupila tak svůj dvouletý trest.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu