válkaČeskoslovenskoobjevy

Nacisti jí zabili manžela. Za všechny své úspory koupila tank a vyrazila se jim pomstít

Nacisti jí zabili manžela. Za všechny své úspory koupila tank a vyrazila se jim pomstít
Zdroj: allthatsinteresting.com

"Když se provdáte za příslušníka armády, samy se stanete její součástí." To bylo heslo, které razila Marija Okťjabrskaja. Nejednalo se pouze o lacinou frázi. Když přišlo do tuhého, Ruska prokázala, že je za svého muže a zemi skutečně ochotná položit život.

Simona Knotkova 8. května 2019

Marija Vasiljevna Okťjabrskaja se narodila do chudé vesnické rodiny na Krymském poloostrovu. Už jako mladá dívka byla uchvácena komunistickými revolucionáři a jejich ideály. Později se provdala za vojenského důstojníka Ilju Okťjabrského. Tehdy se zrodil i její zájem o armádu. I když pracovala v konzervárně nebo jako telefonní operátorka, ve volném čase se učila používat zbraně a podstoupila také kurz vojenského ošetřovatele. Tyto zkušenosti mohla později uplatnit v praxi. Roku 1941 totiž SSSR vstoupil do 2. světové války.

Na frontu odešel také její manžel Ilja. Marija o něm dva roky neměla žádné zprávy. Teprve v roce 1943 se dozvěděla, že je už od srpna 1941 po smrti. Nacisti ho připravili o život v bitvě nedaleko Kyjeva. Nenadálá zpráva ženu hluboce zasáhla. Nebyly to ale jenom pocity zármutku, které ji v těžkých chvílích provázely. Mariji spalovala žhnoucí zlost.

Marija s mužem Iljou.

Marija s mužem Iljou.

„Byl to pro mě křest ohněm… Někdy cítím takový vztek, že ani nemůžu dýchat,“ popsala své sestře v dopisu. Existoval pouze jeden lék, jak zlost ve svém nitru utišit. Zoufalá žena začala dávat dohromady plán pomsty, k němuž jí měl dát povolení muž na nejvyšším místě.

„Milý Josife Vissarionoviči Staline,“ psala v dalším listu. „Můj manžel byl zabit během obrany své vlasti. Za jeho smrt a za smrt dalších sovětských lidí se chci těm fašistickým psům a barbarům pomstít. Z toho důvodu jsem do Národní banky vložila veškeré své úspory – 50 tisíc rublů – a chci, aby se za to vyrobil tank. Laskavě vás žádám, zda by se mohl jmenoval Bojující přítelkyně a zda bych s ním jako jeho řidič mohla vyjet na frontu.“

Stalin jejím požadavkům vyhověl a po pětiměsíčním výcviku Marija skutečně vyjela s modelem T-34 na bojiště. Její spolubojovníci si zprvu mysleli, že se jedná o vtip. Nebyli nijak nadšení z toho, že je do bitvy má na postu řidiče vést žena. Vše se ale změnilo po prvním ostrém střetu v říjnu 1943. Marija prokázala, že to myslí se svou účastí v armádě naprosto vážně a společně s posádkou se jí podařilo zneškodnit kulometné hnízdo a dělostřelecké zbraně. Její tank byl během odvetné akce zasažen. Marija z vozidla však neohroženě vyskočila a během palby tank spravila. Po této misi si vysloužila povýšení na seržantku.

Tank Bojující přítelkyně.

Tank Bojující přítelkyně.

Své schopnosti a odvahu prokázala také o měsíc později v noční bitvě o město Novoje Selo ve Vitebské oblasti. Další noční zásah v rámci Leningradsko-novgorodské operace se jí dne 17. ledna 1944 stal ale bohužel osudným. Tank byl zasažen německou protitankovou střelou a Marija byla během jeho opravy zraněna letícími kousky granátu. Po skončeném boji byla převezena do vojenské nemocnice ve Fastivu, kde dva měsíce ležela v kómatu. 15. března svým zraněním nakonec definitivně podlehla. Posmrtně o několik měsíců později získala titul Hrdina Sovětského svazu, nejvyšší vyznamenání tehdejšího SSSR.

Její tank Bojující přítelkyně brázdil válečná pole až do konce světového konfliktu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu