válkaČeskoslovenskoobjevy

Nacisti ji připravili o rodinu a krutě mučili. Přesto jim po letech dokázala odpustit

Nacisti ji připravili o rodinu a krutě mučili. Přesto jim po letech dokázala odpustit
Zdroj: thevintagenews.com

Eva Mozes Kor je zakladatelkou instituce CANDLES Holocaust Museum and Education Center, která si klade za cíl vzdělávat širou veřejnost o holocaustu. Peklem koncentračního tábora si sama prošla. Jako desetiletá se společně se svým dvojčetem stala pokusným králíkem Mengeleho šílených experimentů.

Simona Knotkova 14. října 2018

Do Osvětimi se Rumunka Eva Mozes (1934) dostala se svými rodiči a třemi sestrami v roce 1944. Jako jedna z dvojčat měla se setrou Miriam štěstí a stala se součástí lékařských experimentů. Zbytek její rodiny bohužel našel smrt v plynových komorách. „Štěstí“ byl ale hodně nadnesený výraz, když jste měli skončit v rukou bestiálního Josepha Mengeleho

Dvojčata byla pro nacisty cenným materiálem ke zkoumání. Kdyby většina německých žen rodila dvojčata a vícerčata, nacistická populace by se rozrůstala ve velkém. Lékaři v Osvětimi ale nezkoumali pouze jejich genetickou výbavu, ale také je podrobovali nelidským pokusům, jejímiž provedeními si snad jenom splňovali ty nejzvrácenější fantazie.

Eva a Miriam se nejčastěji účastnily pokusů s aplikovaním různých látek. Jedna taková injekce zastavila u Miriam růst ledvin a ona se až do konce svého života potýkala s problémy, které završila rakovina. Evě pokusy zase přivodily vysokou horečku. „Taková škoda, je ještě mladá. Má před sebou dva týdny života,“ vyřkl nad ní tehdy verdikt Mengele.

Vystrašená dívka se nebála tolik své smrti, jako měla obavy nad životem sestry. Bylo jí totiž jasné, že zemře-li ona, Miriam bude pro lékaře už bezcenná a po smrtelné injekci ji rozeberou na pitevním stole. To nemohla dopustit. Silou vůle se rozhodla, že za žádnou cenu nezemře, a po nějakém čase se z nejhoršího skutečně dostala. Brzy následovalo osvobození tábora Rudou armádou. Mezi 180 přeživšími dětmi z pokusných laboratoří byly i obě rumunské sestry.

Eva se sestrou Miriam.

Eva se sestrou Miriam.

Jedenáctileté dívky se na krátký čas vrátily do rodné země. V roce 1950 následoval přesun do Izraele, kde Eva poznala také svého manžela Michaela Kora, dalšího přeživšího z koncentračního tábora. Společně vychovávali dvě děti. V roce 1984 založila Eva instituci CANDLES s muzeem v americké Indianě. Tato organizace mimo jiné znovu spojovala bývalé Mengeleho děti z Osvětimi.

I když v sobě mohla žena nadále živit hořkost ke svým trýznitelům, rozhodla se pro cestu odpuštění. Nejprve se setkala s bývalým osvětimským doktorem Hansem Münchem, který sabotováním činnosti svých spolupracovníků zachránil několik životů a během soudního procesu se nakonec vyhnul uvěznění. Dvojice se sešla v roce 1993 krátce po smrti Miriam. Eva později popsala, že moment, kdy svému bývalému mučiteli dokázala odpustit, byl pro ni osvobozující. To samé se pokusila udělat i v případě Mengeleho, kterému napsala dopis.

„V anglickém slovníku jsem si našla dvacet sprostých slov. Všechny jsem je sepsala na papír a nahlas je přečetla imaginárnímu Mengelemu. Nakonec jsem řekla: Navzdory všemu tomu ti ale odpouštím. Je to skvělý pocit, když i takové malé pokusné morče jako já může mít sílu nad osvětimským Andělem smrti,“ nechala se slyšet.

Eva Mozes Kor odpouští Oskaru Gröningovi.

Eva Mozes Kor odpouští Oskaru Gröningovi.

V roce 2015 svět zase žasl nad gestem, které projevila vůči bývalému nacistickému dozorci Oskaru Gröningovi. Během soudního procesu, po němž byl odsouzen na čtyři roky, ho objala a poděkovala mu, že se jako jeden z mála nacistů dokázal ke své minulosti postavit čelem a uznává svou vinu.

„Věřím, že odpuštění je mocný nástroj. Nic nestojí. Funguje. Nemá žádné vedlejší účinky. A je to něco, co náš svět právě teď namísto trestání zoufale potřebuje,“ odůvodnila svou volbu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu