válkaČeskoslovenskoobjevy

Nacisté vybudovali pod Polskem síť obřích tunelů, měly tam být továrny i Hitlerův bunkr

Nacisté vybudovali pod Polskem síť obřích tunelů, měly tam být továrny i Hitlerův bunkr
Zdroj: amusingplanet.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Téměř osmdesát kilometrů tunelů se nachází jižně od Wroclavi v Sovích horách. V rámci projektu Riese je tady postavili nacisté, respektive desetitisíce otroků z nuceně nasazených prací. A mnoho jich přitom zemřelo.

Tomáš Chalupa 5. června 2019

Přesný účel celého komplexu je nejasný už proto, že nebyl nikdy dokončen. Jen malá část byla zpevněna betonem tak, aby tunely mohly být skutečně využity, většina jsou jen hrubé tunely připomínající spíše jeskyně. Nacisté oblast opustili dlouho před dokončením, když se do Sovích hor probila Rudá armáda.

Spekuluje se o tom, že zde mělo být tajné Hitlerovo velitelství nebo také rozsáhlé zbrojní továrny. Nejpravděpodobnější se jeví možnost, že šlo o kombinaci obojího. Centrální část zřejmě byla plánována jako velitelský bunkr, okolní síť chodeb a kaveren měla sloužit zbrojnímu průmyslu.

S budováním tunelů se začalo pozdě, až v roce 1943 v reakci na rozsáhlé spojenecké bombardování Třetí říše. Soví hory byly vybrány záměrně, protože zdejší horniny jsou velmi pevné a masiv by tak skýtal další bezpečnostní vrstvu pro podzemní komplex. Na druhou stranu se v tvrdé skále velmi špatně hloubily tunely a práce postupovaly pomalu.

Těžkou práci vykonávaly desetitisíce nuceně nasazených vězňů z koncentračních táborů. Ty byly vybudovány dokonce přímo kolem staveniště, aby to vězni neměli daleko. Podle neúplných údajů pracovalo na projektu nejméně 13 000 vězňů, většina z nich byla převedena z Osvětimi. Pracovali v extrémních podmínkách, v horku, velkém prachu a s nedostatkem potravin. Není divu, že úmrtnost dělníků byla vysoká. Zemřelo nejméně 5000 lidí, podle některých zdrojů to mohl být i dvojnásobek.

Dnes jsou části tunelů přístupné veřejnosti v rámci prohlídek. Až na místě se člověk může přesvědčit o ohromujících rozměrech tunelů. Riese znamená česky obr a celý komplex vypadá, jako by byl konstruovaný pro obra a nikoliv člověka.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu