První videotelefonní hovor se uskutečnil v Berlíně v roce 1936

První videotelefonní hovor se uskutečnil v Berlíně v roce 1936 | zdroj: mirror.co.uk


Nacisté předběhli dobu, videotelefon vynalezli už v roce 1936

TÉMATA: technologie | německo | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 05. 2015 | 13:15

Dnes je zcela běžné telefonovat s někým a zároveň ho vidět prostřednictvím kamery. Ale v roce 1936 byly takové technologie teprve v plenkách, přesto se nacistickému Německu podařilo uskutečnit vůbec první telefonický videohovor. Unikátní technologie mohla změnit svět, ale ukončila ji světová válka.

Svět byl šokován, když 1. března 1936 nacistické Německo s velkou slávou představilo svůj unikátní videotelefon. První zkušební hovor se uskutečnil mezi Lipskem a Berlínem. Ministr pošt Paul Von Eltz-Rubernach volal z Berlína starostovi Lipska na místní pobočku pošty. Oba muži se mohli vidět na obrazovce. Zpráva o této události se bleskově šířila po celém světě. Německo vynález ihned využilo k propagandě a obrázky z videohovoru se objevovaly na plakátech a v magazínech. Světu se otevírala nová éra komunikace.

Zařízení vynalezl dr. Georg Schubert a nazval ho Gegensehn-Fernsprechanlagen. Mělo malou obrazovku, která měla velmi daleko k dnešnímu HD zobrazení, přesto byli volající velmi dobře vidět a lidé byli novou technologií doslova fascinováni. Při první veřejném hovoru byly oba přístroje, berlínský a lipský, propojeny koaxiálním vysílacím kabelem na vzdálenost 160 kilometrů. Po testovacích hovorech byl další videotelefon instalován v Hamburku, Norimberku a Mnichově. Videotelefony byly umístěny v budkách na pobočkách pošt a počítalo se s jejich využitím širokou veřejností. Ovšem nikdy se to nepodařilo, protože videotelefonní hovory byly mimořádně drahé. Volání z Lipska do Hamburku vyšlo na patnáctinu průměrné týdenní mzdy v Německu. Málokdo chtěl obětovat takové peníze jen pro to, aby mohl člověka, kterému volal, také vidět.  Místo toho našel systém uplatnění v propagandě. Například umožnil, aby z olympiády v Berlíně v roce 1938 mohli reportéři přinášet zprávy prakticky v reálném čase. Propaganda slavila úspěch a o německé technologii se psalo ve všech novinách. 

Jenže slibně se rozjíždějící projekt ukončilo vypuknutí druhé světové války. Převratný vynález, který se měl rozšířit v roce 1940 také do dalších velkých německých měst, zmizel. Nacisté se zcela nepochopitelně vrátili k využívání tehdy obvyklého telegrafu. Jediným vysvětlením byly vysoké náklady, ale dodnes není jasné, proč Němci tuto technologii zcela opustili. Znovu se tato technologie objevila v Německu nakrátko až v 80. letech. Podobný systém vynalezli ve 30. letech také Francouzi, ale v jejich případě zůstalo jen u experimentů a jejich přístroj se nikdy nedočkal komerčního využití.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 05. 2015 | 13:15

Zavří­t reklamu