válkaČeskoslovenskoobjevy

Nacisté předběhli dobu, videotelefon vynalezli už v roce 1936

Nacisté předběhli dobu, videotelefon vynalezli už v roce 1936
Zdroj: mirror.co.uk

Dnes je zcela běžné telefonovat s někým a zároveň ho vidět prostřednictvím kamery. Ale v roce 1936 byly takové technologie teprve v plenkách, přesto se nacistickému Německu podařilo uskutečnit vůbec první telefonický videohovor. Unikátní technologie mohla změnit svět, ale ukončila ji světová válka.

Tomáš Chalupa 15. května 2015

Svět byl šokován, když 1. března 1936 nacistické Německo s velkou slávou představilo svůj unikátní videotelefon. První zkušební hovor se uskutečnil mezi Lipskem a Berlínem. Ministr pošt Paul Von Eltz-Rubernach volal z Berlína starostovi Lipska na místní pobočku pošty. Oba muži se mohli vidět na obrazovce. Zpráva o této události se bleskově šířila po celém světě. Německo vynález ihned využilo k propagandě a obrázky z videohovoru se objevovaly na plakátech a v magazínech. Světu se otevírala nová éra komunikace.

Zařízení vynalezl dr. Georg Schubert a nazval ho Gegensehn-Fernsprechanlagen. Mělo malou obrazovku, která měla velmi daleko k dnešnímu HD zobrazení, přesto byli volající velmi dobře vidět a lidé byli novou technologií doslova fascinováni. Při první veřejném hovoru byly oba přístroje, berlínský a lipský, propojeny koaxiálním vysílacím kabelem na vzdálenost 160 kilometrů. Po testovacích hovorech byl další videotelefon instalován v Hamburku, Norimberku a Mnichově. Videotelefony byly umístěny v budkách na pobočkách pošt a počítalo se s jejich využitím širokou veřejností. Ovšem nikdy se to nepodařilo, protože videotelefonní hovory byly mimořádně drahé. Volání z Lipska do Hamburku vyšlo na patnáctinu průměrné týdenní mzdy v Německu. Málokdo chtěl obětovat takové peníze jen pro to, aby mohl člověka, kterému volal, také vidět. Místo toho našel systém uplatnění v propagandě. Například umožnil, aby z olympiády v Berlíně v roce 1938 mohli reportéři přinášet zprávy prakticky v reálném čase. Propaganda slavila úspěch a o německé technologii se psalo ve všech novinách.

Jenže slibně se rozjíždějící projekt ukončilo vypuknutí druhé světové války. Převratný vynález, který se měl rozšířit v roce 1940 také do dalších velkých německých měst, zmizel. Nacisté se zcela nepochopitelně vrátili k využívání tehdy obvyklého telegrafu. Jediným vysvětlením byly vysoké náklady, ale dodnes není jasné, proč Němci tuto technologii zcela opustili. Znovu se tato technologie objevila v Německu nakrátko až v 80. letech. Podobný systém vynalezli ve 30. letech také Francouzi, ale v jejich případě zůstalo jen u experimentů a jejich přístroj se nikdy nedočkal komerčního využití.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu