válkaČeskoslovenskoobjevy

Nacisté milovali zvířata, na jejich ochranu měli velmi přísné a pokrokové zákony

Nacisté milovali zvířata, na jejich ochranu měli velmi přísné a pokrokové zákony
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Brutální a nelidský nacistický režim měl překvapivě přísné zákony na ochranu zvířat, jaké neměly v Evropě obdoby. Jakmile se v roce 1933 dostali k moci, začali nacisté schvalovat zákony na ochranu zvířat.

Tomáš Chalupa 2. května 2019

Hermann Göring s velkou slávou oznámil „konec krutého mučení a nelidských experimentů na zvířatech“. Každý, kdo by nové zákony porušil, měl ihned putovat do koncentračního tábora. Pokud někdo zacházel se zvířaty jako s věcmi, dopouštěl se zločinu proti zákonu.

Trestné bylo jakékoliv bezdůvodné ubližování zvířatům, nehumánní zacházení s nimi kvůli tvorbě filmů a zakázáno bylo také používat psy k lovu. Bylo zakázáno řezání ocasů nebo uší bez anestézie, porážka dobytka měla být prováděna humánně. Zájem nacistických zákonodárců se věnoval také utrpení humrů v restauracích. Byl přijat zákon, který přesně stanovoval, jak mají být usmrcováni humři, krabi a další korýši v restauracích. Pokud bylo nějaké zvíře nevyléčitelně nemocné, mohlo být humánně utraceno.

Za vším stála Hitlerova náklonnost ke zvířatům, zejména psům. Také Joseph Goebbels jednou řekl, že jediným přítelem, který člověku nakonec zůstane, je pes. „Čím více toho vím o lidech, tím více se starám o svého Benna,“ dodal. I jiní nacističtí pohlaváři měli velký zájem o svá zvířata, vzývali například ušlechtilost a krásu koní. Speciální ochranné zákony se vztahovaly také na opice, koně a kočky. Bylo zakázáno dávat koním podkovy. Německo bylo první zemí na světě, které mělo speciální zákon na ochranu vlků. V Berlíně se v roce 1933 konala také první světová konference o tom, jak zajistit co nejlepší život zvířatům. V roce 1938 nacisté zavedli do osnov předmět ochrana zvířat.

Když Němci obsadili Francii, zavedli tyto zákony i tam a dostalo se jim v tom poměrně velké podpory od místních obyvatel. Po válce mnoho z těchto zákonů zůstalo v platnosti. Například používání pastí nebo lov za pomoci psů je v Německu nelegální dodnes.

Další články

Zavří­t reklamu