válkaČeskoslovenskoobjevy

Nacisté milovali kávu bez kofeinu, učinili z ní národní nápoj

Nacisté milovali kávu bez kofeinu, učinili z ní národní nápoj
Zdroj: atlasobscura.com

V roce 1905 německý producent kávy Ludwig Roselius z Brém učinil zásadní objev. Zjistil, jak lze vyrobit kávu bez obsahu kofeinu. O třicet let později členové nacistické strany této kávě zcela propadli.

Tomáš Chalupa 27. ledna 2018

Nacisté vůbec neměli v lásce kofein. V jejich očích to bylo cosi jako jed. Považovali jej za nezdravý a byli názoru, že správný Árijec by se měl kofeinu vyvarovat. Není proto divu, že si velmi oblíbili kávu bez kofeinu, ze které učinili cosi jako státem podporovaný nápoj. Ostatně sám Roselius se kdysi pustil do hledání cesty jak vyrobit kávu bez kofeinu právě proto, že podle jeho názoru přílišné pití kávy zabilo jeho otce.

Už ve třicátých letech velmi sílil názor hlásající návrat k premodernímu zdravému životu. Vznikala hnutí jako Lebensreform, která usilovala o co nejzdravější životní styl Němců. V kurzu byl také nudismus a farmaření. Pryč měl ze života Němců zmizet tabák, tučné maso, tvrdý alkohol a samozřejmě také kofein.

Hnutí si získalo popularitu u představitelů nacistické strany, kteří ideje hnutí adoptovali do svých politických vizí. Árijci byli bráni jako nadlidé, s vynikající kondicí i intelektem, kterým není potřeba pomáhat přízemními nezdravými stimulanty, jako je kofein.

V příručce pro členy Hitlerujgend z roku 1941 bylo výslovně napsáno, že kofein je jed v jakékoliv formě a množství. Díky těmto široce sdíleným postojům se do popředí zájmu dostala bezkofeinová káva. Patřilo k bontonu objednat si v restauraci vždy kávu bez kofeinu.

Otázkou, kterou se historici zabývají, je, zda společnost Kaffee HAG, která byla hlavním německým producentem bezkofeinové kávy, nějak oplácela nacistům jejich náklonnost. Pravdou je, že sám Roselius, majitel společnosti, byl nadšeným podporovatelem Adolfa Hitlera. I firemní politika byla silně pronacistická.

Ironií osudu je, že všichni nacisté se v touze po zdraví sami postupně trávili. Mohl za to Roselius a jeho patentovaný způsob výroby kávy bez kofeinu. Ten totiž nebyl zcela bez chybičky a v procesu vznikalo malé množství benzenu, který je životu nebezpečný. Dnes je naštěstí postup výroby kávy bez kofeinu zcela jiný.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu