Vůdce amerických nacistů Rockwell | zdroj: internet


Nácci v Americe? Měli tuhý kořínek i poměrně velkou popularitu

Nacistické strany nebyly jen výsadou Německa, potažmo Evropy. V Americe se scházely desetitisíce lidí na masových srazech a ještě dvacet let po válce nebyl problém nosit svastiku na rukávu.

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 10. 2014 | 07:02

Přes 22 000 lidí přišlo v roce 1939 do Madison Square Garden na sraz takzvaného Německého spolku (American Bund). Tu pořádala Německo- americká federace, organizace Němců žijících v USA, otevřeně podporující Hitlera a nacismus.  V jejich ideologii nechyběl antisemitismus, antibolševismus  a tvrdý požadavek na neutralitu Spojených států ve válečném konfliktu v Evropě.

Sraz Bundu v Madison Square Garden

Organizace měla mezi 5000 až 10 000 členy. Do roku 1935 útočili slovně na americké Židy a všemožně podporovali rasovou politiku Adolfa Hitlera. Vůdce organizace Fritz Kuhn založil Bund v Buffalu a od té doby počet členů organizace stále rostl. Vše vyvrcholilo právě pochodem a shromážděním na Madison Square Garden, kde byly obří americké vlajky, ale také svastiky a portréty George Washingtona. Bund měl v té době už i svou obdobu jednotek SA, tedy ozbrojených složek, kterým říkali Ordungdienst.

Dorazily desetitisíce lidí

Brzy po pochodu byl Kuhn uvězněn a po válce ho deportovali do Německa. Za mřížemi skončili po vyhlášení války Německu také všichni představitelé Bundu. Do vězění jich putovalo 24. Bund jako organizace zcela skončil.

Američtí nacisté

V roce 1960 George Lincoln Rockwell založil Americkou nacistickou stranu se sídlem v Arlingtonu ve Virginii. Organizace opět stála na obdivu k Hitlerovi, odporu k Židům a také černochům. Několikrát také otevřeně navštívili černošské a muslimské sněmy, kde provokovali nošením svastik.

Rockwell se setkává s Lutherem Kingem před budovou soudu

Rockwell se také několikrát střetl s černošským vůdcem Martinem Lutherem Kingem i dalšími představiteli hnutí za rovnoprávnost afroameričanů. Na Rockwella byl také několikrát spáchán atentát, avšak neúspěšně. Rockwell navíc nikdy atentáty nenahlásil úřadům, aby mohly zahájit pátrání, a je možné, že si historky jen vymyslel.  

Rockwell a jeho nacisté na srazu Národního Islámského Summitu

Nacistická strana a její nejrůznější odnože měly také velmi blízko k další organizaci – známému Ku-Klux-Klanu. Ten se vyznačoval terorizováním černošských spoluobčanů. Jejich symbolem byly dlouhé bílé róby a kápě. Nacisté a členové Ku-Klux-Klanu například společně napadli komunistické shromáždění v Greensboro v Severní Karolině, kde zabili pět lidí. Za zabíjení, které vešlo do dějin jako Greensborský masakr, nebyl nikdo odsouzen, zřejmě pro to, že porota byla složena výhradně z bílých. 

Malinký člen Ku-Klux-Klanu před černošským policistou v roce 1992

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 10. 2014 | 07:02

Zavří­t reklamu