válkaČeskoslovenskoobjevy

Náboženské vize a prožitky mohou být jen epileptické záchvaty, varují vědci

Náboženské vize a prožitky mohou být jen epileptické záchvaty, varují vědci
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Vědci z Izraele provedli sken mozku a pořídili encefalogram u člověka, u kterého bylo podezření na epilepsii. Test měl ale velmi nečekaný průběh.

Tomáš Chalupa 29. května 2016

Test provedli doktoři Shahar Arzy a Roey Schurr z nemocnice Hadassah u šestačtyřicetiletého muže. Ten byl napojen na EEG, když v tom jakoby zamrzl a dlouhé minuty upřeně zíral na strop. Později vypověděl, že právě v těch chvílích se ho dotýkal Bůh. Začal se potichu modlit, pak vykřikoval Adonai. Prý mu Bůh v té chvíli dal za úkol pomstít izraelský lid za všechna příkoří. Povstal z postele, strhl si ze sebe elektrody a začal chodit po místnosti a svolávat k sobě lidi s tím, že jej povolal Bůh.

Muž přitom doktorům předtím řekl, že je sice Žid, ale nijak zvlášť věřící. Lékaři prostudovali záznamy z EEG a zjistili, že muž prodělal těžký záchvat psychózy, která se obyčejně dostavuje po epileptických záchvatech. Frontální kortex, který je podle některých v mozku spojen právě s náboženskými prožitky, byl na encefalografu silně aktivní. Potvrdily se tak některé dřívější spekulace, že některé náboženské prožitky mohou s epilepsií souviset.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu