Venuše se sukénkou

Venuše se sukénkou | zdroj: ČT/Facebook. Foto: Miroslav Patrik


Na Znojemsku objevili další Venuši. Má sukni a jméno po Tomášovi

TÉMATA: archeologie | objevy | pravěk | venuše | znojmo

user-avatar

Yvonne K.

31. 08. 2016 | 10:04

Jižní Morava se může pochlubit objevem další pravěké Venuše. Hliněnou ženskou figurku archeologové vykopali v obci Kasárna u Znojma. Soška je unikátní tím, že má místo nohou sukni.

„Nakopával jsem novou vrstvu a chystal jsem se odhodit hlínu, když se mi najednou objevila Venuše na lopatě,“ řekl pro Českou televizi brigádník Tomáš Pikar. Nalezená ženská figurka dostala jméno po něm – Tomuše.

Zatímco pravěké Venuše mají většinou  vymodelované hýždě i nohy, Tomuše si je cudně halí sukní. Podle archeologů ale mohlo jít o pokličku na nádobíVýzkum kruhové stavby v obci Kasárna u Znojma. Tady byla nalezená sukničkovitá Venuše.

Na Moravě zatím byly objeveny jen dvě obdobné plastiky. První v 60. a druhá v 90. letech minulého století. Obě tyto sošky jsou pojmenované podle svých nálezkyň – Alenka a DášenkaDalší dvě sukničkovité Venuše – Alenka a Dášenka

Přestože jsou sukničkovité Venuše unikátní, slavnější Věstonické Venuši se nemohou rovnat. Ta je totiž starší o stovky až tisíce let, a tedy mnohem vzácnější. Na rozdíl od ní pochází sukničkovitá Venuše až z mladší doby pravěké. Vznikla pravděpodobně okolo roku 4700 př. n. l. Z tohoto období pocházejí stovky nálezů ženských sošek. Jednou z nich je Hlubokomašůvecká Venuše objevená F. Vildomcem v roce 1934 v obci Hluboké Mašůvky na Znojemsku. Dvě hlubokomašuvecké venuše a torzo obdobné plastiky z Mašovic. Autor: Znojemský deník/Martin Moštěk

Nedaleko odtud, v Mašovicích, našel v roce 2007 archeolog Zdeněk Čižmář hliněnou dutou sošku, pojmenovanou Hedvika podle jména, jež bylo v den nálezu v kalendáři. Necelý rok po nálezu Hedviky našel Zdeněk Čižmář v Mašovicích další sošku, kterou nazval Johankou. Stejně jako ony i Tomuše poputuje po očištění a zakonzervování do Jihomoravského muzea ve Znojmě. 

Venuše je označení pro ženské figurky, které byly vytvářeny v mladém paleolitu v celé Eurasii. Jsou vyrobeny z různých materiálů: z kamene, keramiky, mamutoviny, kostí či paroží. Tyto sošky vykazují zpravidla několik znaků, jako je těhotenství, zvýraznění ňader, hýždí a pohlavního trojúhelníku a naopak potlačení ostatních částí těla, včetně hlavy a obličeje. Nejslavnější z nich, Věstonická Venuše, je datovaná do období 29 000 – 25 000 let př. n. l.

user-avatar

Yvonne K.

31. 08. 2016 | 10:04

Zavří­t reklamu