válkaČeskoslovenskoobjevy

Na zimní olympiádě v Grenoblu Jiří Raška vybojoval první českou zlatou medaili v historii této soutěže

Zimní olympijské hry pořádané v roce 1968 ve francouzském Grenoblu se pro českého skokana na lyžích Jiřího Rašku staly přelomem v jeho sportovní kariéře. V prvním kole skoků na středním můstku se výkonem 79 metrů dostal do vedení. Při druhém skoku netrefil odraz a přidal jen 72,5 metru, ale prvenství uhájil. Získal tak historicky první českou zlatou medaili na zimních olympijských hrách.

Václav Pokorný 11. února 2018

“Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk. Malíř a redaktor Ota Mašek skoro omdlel, fotoreportér Jarda Skála přestal fotografovat. Trenér Remsa si omýval obličej sněhem a pisklavý skokan Nor Wirkola přestal pískat.” Takto popsal Ota Pavel v knížce Pohádka o Raškovi nezapomenutelný skok, který hrdinu jeho příběhu vynesl v Grenoblu 1968 k olympijskému zlatu na středním můstku.

Raška se rval o zlato i v závodě na velkém můstku. Znovu navlékl šťastné startovní číslo 51 a znovu si doskočil pro cenný kov. Tentokrát pro stříbro, když o pouhý metr prohrál s Rusem Vladimírem Bělousovem. Mezinárodní lyžařská federace FIS navíc v roce 1968 zkušebně, poprvé a naposledy vyhlásila olympijské hry zároveň mistrovstvím světa. A Raška tak během jedné akce vlastně získal dvě zlaté a dvě stříbrné medaile. Dokázal tak zbořit zažité představy, že Čechoslováci nemají lyžování v krvi.

Bezprostředně po vítězství vyhazovali Rašku jeho reprezentační parťáci nad hlavy.

Bezprostředně po vítězství vyhazovali Rašku jeho reprezentační parťáci nad hlavy.

Domů se rodák z Frenštátu pod Radhoštěm vrátil jako miláček národa. Zatímco ale dnes obdrží olympijský vítěz finanční prémii 1,75 milion korun, před padesáti lety byla situace trochu jiná. Raška tajně vyinkasoval 10 tisíc a zbrusu nový televizor. Nabízenou škodovku 1100 MB musel odmítnout, nakonec se mu ale přeci jen podařilo najít cestu, jak se k vysněnému vozu dostat.

„Nejdřív jsem to dostal na půl roku, že si to pak odkoupím. A protože ta cena ještě byla pořád vysoká, tak mi to pak ještě prodloužili. Rok jsem jezdil s továrním číslem a pak si to odkoupil asi za 35 tisíc. A byl jsem šťastný, že mám auto, protože se mi nikdy nesnilo, že bych si mohl vydělat nebo ušetřit tak brzy na auto,“ sdělil před osmi lety v Českém rozhlasu Jiří Raška.


Jiří Raška (4. února 1941 Frenštát pod Radhoštěm – 20. ledna 2012 Nový Jičín) byl český skokan na lyžích. Olympijský vítěz v roce 1968 na středním můstku, druhé místo na velkém můstku. Mistr světa v letech na lyžích z roku 1969. Držitel světového rekordu (164 metrů) z roku 1969. Stříbro na MS na velkém můstku v roce 1970 a bronzová medaile na MS v letech na lyžích v roce 1972. V anketě Svazu lyžařů ČR byl zvolen českým lyžařem století, od Českého klubu fair play dostal za rok 2005 hlavní cenu za celoživotní činnost. Dne 28. října 2011 mu prezident České republiky Václav Klaus udělil Medaili Za zásluhy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu