válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Zemi zachytili záhadný signál, kontaktují nás mimozemšťané?

Na Zemi zachytili záhadný signál, kontaktují nás mimozemšťané?
Zdroj: dailymail.co.uk

Signál byl zachycen z hvězdy s názvem HD 164595, vzdálené 95 světelných let od Země. Příčinou signálu může být cokoliv, vědci se přiklánějí k přírodním příčinám, ale ve hře jsou samozřejmě i mimozemské civilizace.

Tomáš Chalupa 31. srpna 2016

Hvězda HD 164595 se nachází v mlhovině Herkula. Signál, který zachytil ruský teleskop Ratan 600, by nejspíš mohl být důsledkem jevu známého jako gravitační mikročočka. Gravitace hvězdy v jednom bodě zesiluje a zužuje signály z okolí, které v podstatě vysílá do vesmíru. Zcela přirozené a nijak záhadné. Ostatně Daren Lynch z programu SETI k signálu řekl: „Takových máme miliony. Zájem o tento konkrétní je přehnaný.“ Podle něj se sice teď na hvězdu zaměří pozornost a podívají se na ni i teleskopy, ale nikdo nic nenajde. „Takhle to funguje vždycky. Už to známe,“ dodává Lynch.

Ovšem ne všichni jsou tak bezbřeze skeptičtí jako Lynch. Například Paul Gilster ze serveru Centauri Dreams tvrdí, že signál je velmi důležitý. „Pokud by šlo o přímý signál mířící přímo na naši sluneční soustavu, pak by na to byla potřeba síla, kterou mají k dispozici jen vyspělé civilizace druhého stupně,“ tvrdí Gilster. Na stupnici vyspělosti civilizací je dvojka stupeň, kdy civilizace umí čerpat energii z celé hvězdy. Pro zajímavost, trojka je civilizace, která umí využívat energii v jakékoliv myslitelné podobě. Lidstvo není ještě ani na stupni jedna.

Záhada signálu se bude probírat na Mezinárodním astronomickém kongresu na konci září. Zájem vědců a namíření velkých světových teleskopů na hvězdu HD 164595 by tak mohl celou záhadu nakonec rozluštit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu