válkaČeskoslovenskoobjevy

Na zemi dopadla sovětská jaderná družice

Na zemi dopadla sovětská jaderná družice
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Kosmos 954 byla sovětská špionážní družice vybavená jaderným pohonem. Nebyla jediná, podobných poslali na oběžnou dráhu Sověti desítky. Její prvenství spočívalo v tom, že jako jediná neplánovaně dopadla na povrch Země.

Tomáš Chalupa 10. října 2020

V průběhu studené války vyslaly na oběžnou dráhu Spojené státy i Sovětský svaz desítky družic vybavených jaderným pohonem. První z nich byl Transit-4A vypuštěný v roce 1961 Spojenými státy. Jen systém Transit obsahoval 41 satelitů, většina z nich měla jaderný pohon. Některé z nich krouží kolem naší planety dodnes.

Sověti začali s vypouštěním jaderných družic v roce 1965 a za 20 let vyslali do vesmíru přes 30 nukleárních satelitů. Většina z nich nesla jaderné reaktory typu BES-5 na uranium-235. Byla to 400 kilogramů vážící zařízení schopná poskytovat družicím silný a dlouho trvající výkon. Reaktor byl uložen ve speciálním pouzdru, které mělo být na konci životnosti družice odpáleno automaticky do vesmíru. To umožňovalo vstoupit do atmosféry jen neškodnému železnému šrotu bez nebezpečí kontaminace.

Thumbnail # K čemu slouží tajemný ruský satelit? Prý loví jiné družice
Mohlo by Vás zajímat:

K čemu slouží tajemný ruský satelit? Prý loví jiné družice

Kosmos 954 byl vypuštěn na oběžnou dráhu 18. září 1977 z kosmodromu Bajkonur. Dostal se úspěšně na nízkou oběžnou dráhu ve výšce 259 kilometrů. Jenže satelit se od počátku choval divně a řídící centrum jej nedokázalo ovládat. Brzy bylo jasné, že satelit dříve nebo později zase vletí do atmosféry a spadne na zem.

To ještě nebylo nic hrozného, protože stačilo odpálit schránku s reaktorem do vesmíru, ale ani to se nepodařilo. Reaktor i jaderné palivo bylo stále uvnitř satelitu. Sovětský svaz proto upozornil Spojené státy a další země ležící na předpokládané trase pádu na vzniklou situaci. Proběhlo několik tajných schůzek mezi Sověty a Američany, bylo také upozorněno NATO. Situace byla pokládána za vážnou.

Thumbnail # Na Měsíci mohlo být pěkně rušno. Američané tam plánovali odpálit atomovou bombu
Mohlo by Vás zajímat:

Na Měsíci mohlo být pěkně rušno. Američané tam plánovali odpálit atomovou bombu

24. ledna 1978 Kosmos 954 vlétl do zemské atmosféry a nad Kanadou se rozpadl na menší kusy. Následné hledání všech kusů na 600 kilometrů dlouhé trase zabralo mnoho dní a stálo 14 milionů dolarů. Po určitém dohadování nakonec polovinu částky zaplatil Sovětský svaz.

Ze satelitu, který vážil 4 tuny, bylo na zemi získáno jen 65 kilogramů materiálu. Kromě jednoho většího kusu byl veškerý materiál radioaktivní. Nikdy se nepodařilo najít jádro reaktoru s palivem.

Thumbnail # Kolem Země krouží podivný objekt Black Knight, nikdo neví, co to je
Mohlo by Vás zajímat:

Kolem Země krouží podivný objekt Black Knight, nikdo neví, co to je

Vědci později přišli s výpočtem, podle kterého se jádro rozpadlo v atmosféře a radioaktivní palivo se rozptýlilo ve vzduchu v množství, které nebylo nijak škodlivé.

Sovětům spadl v roce 1983 na Zem ještě jaderný satelit Kosmos 1402. I v tomto případě nezafungoval systém vystřelující reaktor na vyšší orbitu a satelit se rozpadl v atmosféře na kusy, které dopadly do jižního Atlantiku.

Další články

Zavří­t reklamu