válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Zemi byly zachyceny tajemné signály z vesmíru! Nikdo neví, kdo je vyslal

Astronomové a vědci si lámou hlavu nad radiovým signálem, který k nám přilétl z hlubokého vesmíru. Není to tak, že by nějací mimozemšťané říkali: Ahoj, jak se máte? Na druhou stranu nikdo neví, co je vlastně zdrojem signálu. Je to jedna z největších záhad vesmíru.

Tomáš Chalupa 22. ledna 2015

„Tyto úkazy patří k největším záhadám univerza,“ řekl severu International Business Times John Mulchaey z Carnegie Observatories. Australským vědcům se vůbec jako prvním na světě podařilo zachytit radiový signál v reálném čase. To bylo mimořádně důležité pro další vyhodnocování tohoto jevu. „Podle dat, která jsme získali, bylo u zdroje signálu velmi silné magnetické pole,“ uvedla vedoucí výzkumu Emily Petroff.

Signály přitom trvaly jen v řádu milisekund. Hned dvanáct teleskopů je zachytilo 14. května 2014. Signál letěl k Zemi 5.5 miliardy světelných let. Neprovázelo ho žádné záření, což celou věc ještě více komplikuje, protože u podobných jevů vždy dochází k vyzáření gamma nebo světelných paprsků. V tomto případě radiový signál žádné záření neprovázelo.

Vědci právě díky absenci záření netuší, co by mohlo být zdrojem nebo příčinou signálu. Teorie však přesto nějaké existují. „Buď jde o explozi hvězdy v jiné galaxii, nebo jde o nějaký druh energie vyzářený z neutronové hvězdy,“ vysvětlila Petroff. „Jenže stejně tak to může být něco úplně jiného,“ dodala. Navíc s teorií o vybuchující hvězdě z jiné galaxii nesouhlasí další odborníci. „Absence záření vylučuje všechna současná vysvětlení tohoto jevu. Nejde o explodující hvězdu ani gamma záblesky,“ řekl Daniele Malesani z Kodaňské univerzity. Jako pravděpodobnější se mu jeví právě teorie o neutronové hvězdě.

Každopádně to vypadá, že astronomové mají zase jednou o čem přemýšlet. A laici už samozřejmě začali spekulovat, že příčina signálů je naprosto jasná. Mimozemšťané se konečně ozvali.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu