Černé houby si klidně rostou i na zdech elektrárny v Černobylu

Černé houby si klidně rostou i na zdech elektrárny v Černobylu | zdroj: iflscience.com


Na zdech černobylského reaktoru bují houby, radioaktivita jim prospívá

TÉMATA: houby | radioaktivita | černobyl

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 02. 2020 | 09:00

Říká se, že život si najde cestu všude. V horkých pramenech hluboko pod mořem i ve sterilních kontrolních místnostech hi-tech továren. Že by ale život mohl být v jaderném reaktoru zamořeném radiací? Až do roku 1986 se to považovalo za vyloučené, ale Černobyl je místem velkých překvapení.

Že existují houby, kterým se v těžce zamořeném radioaktivním prostředí daří, se zjistilo už po havárii v Černobylu v roce 1986. Vyskytovalo se zde na 200 různých druhů hub a vědcům se je podařilo zdokumentovat.

Některé druhy se dokonce radiací živily, což badatele překvapilo. Říká se jim černé houby a jedná se o druh, který je vyzbrojen silnou vrstvou melaninu. Tu má i lidská pokožka, která je tak chráněna před ultrafialovým zářením. Černé houby z ní mají ale doslova pancíř, který je chrání.

Přeborníky mezi těmito černými houbami jsou druhy Cladosporium sphaerospermum, Cryptococcus neoformans a Wangiella dermatitis. Těm nevadí ani radiace 500krát vyšší, než je běžné přírodní pozadí. Naopak se zjistilo, že v takovém prostředí rostou výrazně rychleji, takže se jim zkrátka v radiaci daří.

Černé houby jsou nejen v Černobylu, ale také na mezinárodní stanici ISS. V roce 2016 je tam odvezla raketa SpaceX, aby byly zkoumány ve stavu beztíže. Cíl je jediný – zjistit, jak se může houbám dařit v extrémní radiaci. I po desítkách let totiž vědci nejsou schopni přijít na žádný mechanismus, tedy kromě onoho melaninového pancíře. NASA si pohrává s myšlenkou, že by takové houby mohly jednou sloužit jako zdroj potravy na vzdálených planetách s nehostinným prostředím. Jenže to je hudba vzdálené budoucnosti, zatím musí vědci přijít na to, jak černé houby z radiace profitují a proč je pro ně prospěšná.

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 02. 2020 | 09:00

Zavří­t reklamu