válkaČeskoslovenskoobjevy

Na zamrzlé Temži se kdysi pořádaly trhy, panovala doba ledová

Na zamrzlé Temži se kdysi pořádaly trhy, panovala doba ledová
Zdroj: Wikimedia Commons

Od 17. do 19. století byla v zimě Temže často zamrzlá. Panovala tzv. malá doba ledová a Temže měla jinou podobu než dnes. Byla širší a tekla pomaleji. Díky tomu se na zamrzlé Temži mohly pořádat trhy.

Tomáš Chalupa 26. listopadu 2021

Roli sehrávala také přítomnost Starého mostu, který zadržoval ledové kry, ty se pak hromadily a docházelo k rychlejšímu zamrznutí řeky. Při nejhorší zimě vůbec, která nastala mezi lety 1683 a 1684, byla Temže kompletně zamrzlá dva měsíce. V Londýně měl led tloušťku 28 cm.

První Zmrzlý trh na Temži se konal už v roce 1608. Tradice vydržela až do roku 1814. V oné nejhorší zimě nejen, že se konal trh, ale na ledové ploše se stavěly také tábory a vládl zde čilý ruch. Lidé chodili z jednoho břehu na druhý, a Temže tak byla v té době opravdu rušné místo. Prodávalo se zde maso, ovoce i pečivo, stály zde stánky s alkoholem a provizorní hospody. Své stánky tu měli řemeslníci, od obuvníků přes koželuhy až po šperkaře. Hrál se tu bowling a bylo zde několik umetených ploch pro bruslení.

Při největším trhu zvaném Blanket Fair byly podle londýnského kronikáře Johna Evelyna kočáry a saně všude, konaly se koňské dostihy na Temži, hrálo se zde divadlo a celý trh byly „jedny velké bakchanálie na vodě“.

Trhy na Temži byly tak populární, že se na ně jezdili dívat lidé z celé Evropy. Přijel také britský panovník s královnou, samozřejmě i početná šlechta a vlastně každý, kdo měl čas a peníze, aby se do Londýna dostal.

Ne všechno bylo ale růžové. Trhy na ledě měly občas i svou tragickou stránku. V roce 1739 se prolomila jedna velká kra a voda pohltila několik stanů i s lidmi. O padesát let později odvlekl tající led loď i s posádkou. Postupně podobných incidentů přibývalo, protože zimy už nebyly tak tuhé. Poslední trh na Temži se konal v roce 1814 a trval pouhé čtyři dny. Přestože byl takto krátký, byl považován za jeden z největších. Na ledě se dokonce objevili sloni, které vedli k mostu Blackfriar Bridge. Tím sláva trhů nadobro skončila. V roce 1831 zbourali Starý most a voda v Temži nabrala na rychlosti a tok už nezamrzal.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu