válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Wall Street vybuchla bomba, dodnes se neví, kdo útočil

Na Wall Street vybuchla bomba, dodnes se neví, kdo útočil
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 13 fotek+ 14 fotek

16. září roku 1920 zastavil před bankou J.P. Morgan vůz tažený koněm. Ve voze bylo ukryto 45 kilogramů dynamitu a 230 kilogramů kovových dílků. Detonátor byl nastaven a automaticky se spustil. Došlo ke strašlivé explozi.

Tomáš Chalupa 16. září 2020

Kůň i vůz byli rozmetáni a celá ulice se proměnila v místo hrůzy. Zemřelo 35 lidí, přes stovku jich bylo zraněných. Zvuk exploze byl slyšet až na dolním Manhattanu a v Brooklynu. Byl zabit jeden z ředitelů J. P. Morgana Willam Joyce a zraněn byl syn majitele banky. Kvůli explozi byla okamžitě uzavřena burza cenných papírů.

Bylo jasné, že došlo k teroristickému útoku. Policie přímo na místě vyslechla stovky svědků, ale získala jen velmi málo informací. Nikdo se k útoku nepřihlásil, takže policie hledala motiv takové spektakulární akce. Vražda majitele nepřicházela v úvahu, protože byl tou dobou v Evropě. Možná někdo chtěl ukrást ohromné zásoby zlata uložených v podzemním trezoru, ale k tomu takový útok nemohl nijak přispět.

Závěrem policie bylo, že útok měli na svědomí anarchisté nebo komunisté. Zřejmě nebyli daleko od pravdy, protože historikové soudí, že za útokem stáli přívrženci italského anarchisty Luigiho Galleaniho, tzv. galleanisté. V poštovní schránce se krátce po útoku našel dopis s tímto zněním: „Pamatujte, nebudeme to dále trpět. Propusťte politické vězně, nebo jistě zemřete. Američtí anarchističtí bojovníci.“

Z galleanistů se útok připisuje nejčastěji Mariovi Budovi, který měl bombu i s pekelným strojem umístit před banku a pak uprchnout. Jiné, méně důvěryhodné teorie, mluví o nejrůznějších ilegálních komunistických buňkách, nebo dokonce samotném Vladimíru Iljiči Leninovi.

Každopádně za útok nebyl nikdo potrestán ani nebyl nikdo zatčen. Vyšetřování bylo oficiálně ukončeno až v roce 1940. Na fasádě domu na Wall Street 23 jsou patrné stopy výbuchu až dodnes.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu