válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Vánoce budu doma, sliboval voják v posledním dopise, který poslal z fronty

Na Vánoce budu doma, sliboval voják v posledním dopise, který poslal z fronty
Zdroj: www.mirror.co.uk

Dojemný dopis, který i po sto letech trhá lidem srdce, napsal 21letý britský voják, jenž za 1. světové války bojoval proti Turkům v bitvě o Gallipoli. Doufal, že se na Vánoce podívá domů do rodného Manchesteru a stráví s rodinou veselé a příjemné svátky.

Irena Gruberová 22. prosince 2014
Autor dopisu – Charles P. Johnson

Autor dopisu – Charles P. Johnson

Vojín Charles P. Johnson sloužil v řadách britského zdravotního expedičního sboru a byl nasazen do operace Dardanely, v níž se bojovalo o ovládnutí strategicky důležitého Dardanelského průlivu. Boje mezi spojeneckými vojsky a Osmanskou říší propukly 19. února 1915 a trvaly až do 9. ledna následujícího roku. V době, kdy Charles skládal dopis, se pomalu blížil adventní čas, proto se již těšil na Vánoce. Do dopisu vložil usušený květ červeného vlčího máku, pro který se – jak prozradil – musel pod palbou doslova proplazit.

Poslední dopis domů

Poslední dopis domů

„Má milá Mamie,

píši jen pár řádků, abych Ti popřál všechno nejlepší k narozeninám. Je mi líto, že ti nemohu dopisem nic poslat, ale utrhl jsem alespoň v hluboké noci květ v prostoru mezi zákopy, jenž je nazýván Zemí nikoho.

Doufám, že to oceníš. Mnohokrát po mě stříleli, když jsem vyrazil ze zákopu, ale podařilo se mi ho najít díky tomu, že jsem si lehl k zemi a plazil se.

Ale to je jedno, Mamie, na Vánoce budu doma a doufám, že spolu strávíme veselé a příjemné chvíle.

Musím už končit.

S mořem lásky

Tvůj milující bratr Charlie“

Rudé vlčí máky se staly symbolem Dne válečných veteránů.

Rudé vlčí máky se staly symbolem Dne válečných veteránů.

Domů se však Charles nikdy nepodíval. Jen devět dní po odeslání svého posledního dopisu z fronty zahynul. Rodiče se o jeho tragické smrti dozvěděli dopisem 30. listopadu 1915, tedy jen tři týdny před Vánoci. Zlomilo jim to srdce.

Válečný hřbitov "Dvanáct podrostů stromů" v tureckém přístavním městě Gallipoli

Válečný hřbitov „Dvanáct podrostů stromů“ v tureckém přístavním městě Gallipoli

Mladík byl pohřben na válečném hřbitově v Gallipoli, kde údajně padlo až 214 tisíc spojeneckých vojáků. Jeho sestra Mamie se dožila 89 let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu