válkaČeskoslovenskoobjevy

Na univerzitě v Delftu vymýšlejí mnohogenerační vesmírnou loď

Na univerzitě v Delftu vymýšlejí mnohogenerační vesmírnou loď
Zdroj: messagetoeagle.com

Studenti a pedagogové na univerzitě v Delftu se pustili do projektu vývoje vesmírné lodě, která by byla domovem pro celé generace astronautů. Koncept takové lodě je potřebný pro cesty do hlubokého vesmíru nebo pro cesty mezi hvězdami.

Tomáš Chalupa 5. června 2018

Tým tvoří studenti i specialisté z mnoha různých vědeckých disciplín. Na věc šel skutečně od podlahy a celou loď vyvíjí tak, aby projekt byl co nejvíce reálný a bylo jej možné v budoucnu uskutečnit. Už první premise postupu byla nesmírně zajímavá. Tým se totiž rozhodl, že raketa bude stavěna ve „vydlabaném asteroidu“. Půjde tak o opravdu originální a nevšední vesmírnou loď.

Cílem není jen zaměřit se na technické aspekty lodi, ale zvažovat také biologická a sociologická hlediska mnohogenerační výpravy. Loď musí existovat v jakémsi samoudržitelném režimu několik desítek let. Součástí programu je tak implementace regenerativního, život podporujícího systému MELISSA (Micro-Ecological Life Support System Alternative). Jde o systém, který je schopen transformovat odpady na vodu, kyslík a jídlo.

Jeho součástí je také speciální kontejner s řasami produkujícími kyslík. Má se obecně za to, že produkce kyslíku pomocí řas je jednou z nejslibnějších cest, jak zajistit astronautům přísun kyslíku. Jeden takový už nyní funguje v pokusném režimu na mezinárodní vesmírné stanici ISS.

První verzi, nebo spíše prototyp, má tým z univerzity v Delftu představit už příští měsíc. Hlavním tématem bude právě systém MELISSA a jeho trvalá použitelnost v této mnohogenerační vesmírné lodi.

Jde však pouze o počátek dlouhé cesty, při které bude nutné vyřešit celou řadu dalších problémů. Například jak se vypořádat s problémem radiace, která by měla devastující účinek při dlouhodobých letech ve vesmíru na lidská těla. Nikdo neví, jak by se promítl několik desítek let trvající pobyt ve stavu beztíže na lidská těla, která už při kratších pobytech trpí degenerativními změnami. Jak by to bylo s předáváním expertních vědomostí dětem, které by jednou měly být novými členy posádky. Otázek je příliš mnoho a pokus se systémem MELISSA je tak opravdu jen prvním krokem na cestě, jejíž konec je v nedohlednu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu