válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Ukrajině byla nalezena kostra ženy s pomalovanými kostmi

Na Ukrajině byla nalezena kostra ženy s pomalovanými kostmi
Zdroj: ancientpages.com

Během vykopávek v ukrajinské obci Porohy byla objevená 4500 let stará kostra ženy. Archeology překvapila malovaná výzdoba, kterou našli na jejích kostech.

Simona Knotkova 20. srpna 2018

Na kostech pětadvacetileté až třicetileté ženy byly nalezeny pravidelné obrazce. Podle výzkumu Univerzity Adama Mickiewicze v Poznani neznámý autor či autoři použili černou látku podobnou dehtu.

„Proces dekorování kosti musel být proveden až po smrti a rozkladu těla, což je velmi překvapivé. Hrob ženy byl po letech otevřen a po nazdobení byly všechny kosti uvedeny znovu do původní podoby. Dokládá nám to, jak komplikované byly pohřební rituály před několika tisíci lety,“ říká Danuta Żurkiewicz z archeologického institutu na polské vysoké škole.

Na loketních kostech se nacházely paralelní linie

Na loketních kostech se nacházely paralelní linie

Před 4500 lety žili v oblasti nomádi, kteří po sobě nezanechali žádná obydlí a zbytky osad. Mrtvá těla ukládali do pohřebních mohyl. Podle Żurkiewicze však jen zřídka takovýmto způsobem pohřbívali ženy. Nalezena mladá žena měla proto v komunitě nejspíše významné postavení. I to je pravděpodobně důvod, proč jí pozůstalí posmrtně odekorovali kosti.

Z archeologického hlediska se jedná o skutečný unikát, protože nic podobného dosud nebylo objeveno. „Zatím jsme našli jenom pozůstatky, které připomínaly tetování, ale protože nic z toho nebylo analyzováno moderními metodami, nemůžeme to plně potvrdit,“ uzavírá Żurkiewicz.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu