válkaČeskoslovenskoobjevy

Na tichomořském ostrově uctívají kult padlého amerického vojáka

Na tichomořském ostrově uctívají kult padlého amerického vojáka
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 6 fotek+ 7 fotek

Na tichomořském ostrově Tanna mají místní domorodci opravdu zajímavé náboženství. Uctívají ducha amerického vojáka z druhé světové války Johna Fruma. Modlí se, aby se jednou na jejich ostrov vrátil a přinesl s sebou skvělé dary, jako třeba Coca-Colu.

Tomáš Chalupa 2. září 2018

Vždy v únoru se domorodci sejdou na úpatí místní sopky Mount Yasur, aby zde prováděli náboženské rituály. Vzdávají hold americkému vojáku Johnu Frumovi. Pochodují ve formaci připomínající vojenský útvar, kolem dřevěného stožáru s americkou vlajkou. Uctívají vojákova ducha, který je podle nich mocnější než Ježíš. Všichni doufají, že se Frum jednoho dne na ostrov vrátí a zahrne svůj lid báječnými dary, například Coca-Colou nebo televizí.

Na ostrově bylo za druhé světové války na 300 000 amerických vojáků, kteří se zde shromáždili před svým odjezdem na bojiště v Pacifiku. Měli zde vojenské letiště, nemocnici a kasárna. Američtí vojáci rádi obdarovávali domorodce nejrůznějšími dárky, jako čokoládou, limonádou, žvýkačkami. Vždy se představovali takto: Ahoj, já jsem John z New Yorku (Hi, I´m John from New York) nebo Ahoj, jsem John z Nevady (John from Nevada). Domorodci tak začali všem vojákům říkat John Frum. Neuctívají tak jednoho konkrétního vojáka, ale pod tímto jménem mají na mysli všechny Američany.

Když válka skončila, vojáci z ostrova odešli. John Frum byl najednou pryč a dárky už nikdo nerozdával. Právě za období druhé světové války se místním domorodcům dařilo díky pomoci vojáků nejlépe z celé jejich historie. Proto uctívání Johna Fruma dává určitý smysl. Domorodci dokonce postavili imitaci letiště a strážní věže, aby Američany přilákali zpět. Podle výzkumníků je uctívačů Johna Fruma na šest tisíc. Není to jediný případ takzvaného cargo cultu, ale jde o nejpočetnější skupinu, která jej vyznává.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu