válkaČeskoslovenskoobjevy

Na svých fotkách zobrazoval skutečnou Čínu. Už více než rok je muž nezvěstný

Na svých fotkách zobrazoval skutečnou Čínu. Už více než rok je muž nezvěstný
Zdroj: boredpanda.com
+ 19 fotek+ 20 fotek

Letos tomu budou už dva roky, co je nezvěstný čínský fotograf Lu Kuang. Podívejte se na fotky, které způsobily jeho pravděpodobné zatčení.

Simona Knotkova 21. ledna 2020

Přírodní oblasti nevratně poškozené průmyslovou výrobou, znečištěné ovzduší, drogově závislí nebo celé vesnice vymírající na epidemii AIDS – taková je odvrácená strana Číny, která se ke zbytku světa kvůli propagandistickým snahám vlády zpravidla nedostane. Na svých snímcích se ji snažil zachytit nezávislý fotožurnalista Lu Kuang. Ten byl během pobytu v autonomní oblasti Sin-ťiang zadržen agenty státní bezpečnosti a od konce roku 2018 je nezvěstný.

Poslední zprávy od něj pochází ze 3. listopadu, kdy se měl ve městě Urumči zúčastnit fotografické události. Později měl namířeno do provincie S‘-čchuan. Zde měl společně s přítelem Čchenem navštívit charitativní akci. Muž se s ním však už nebyl schopen spojit. S nepořízenou skončila také manželka Sü Siao-li. Oba dva se později dozvěděli, že Kuang byl z politických důvodů zatčen státní bezpečností.

„Jako nejbližší rodinný člen jsem dosud nedostala žádné zprávy o jeho zatčení. Opakovaně jsem kontaktovala policii Sin-ťiangu, ale nebyla jsem schopna se jí dovolat. Příští týden to bude dvacet let od naší svatby. Měli bychom to oslavit společně. Můžu jenom doufat v jeho bezpečný návrat,“ napsala si žena na Twitter krátce po jeho zmizení.

Na světové scéně se k situaci vyjádřilo například hnutí Amnesty International, které čínskou vládu vyzvalo k okamžitému propuštění novináře. Lu Kuang byl známý svou kritikou režimu a poměrů v zemi, kde svoboda jedince přestává existovat a občané jsou systematicky kontrolováni. Nebezpečí, plynoucího ze své profese, si byl vědom.

„Realita v Číně je taková, že v podstatě nikdy nevíte, jestli se dostanete do průšvihu, protože neexistují žádná psaná pravidla. Jestli je něco dovolené, se dozvíte jedině tak, že to uděláte,“ nechal se slyšet v rozhovoru pro Financial Times.

Některé z inkriminovaných snímků si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu